"Krok w dobrym kierunku". Paweł Szrot o tureckim zakazie sprzedaży biletów lotniczych na Białoruś
- Wątpię, że zakaz sprzedaży biletów dla obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, chcących udać się na Białoruś, zakończy kryzys na granicy, ale to krok w dobrym kierunku, pozwoli ograniczyć eskalację tej sytuacji - uważa szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.
2021-11-13, 07:29
Powiązany Artykuł
![Paweł Jabłoński 1200](http://static.prsa.pl/images/4abce523-7caf-46fa-add4-2a94129115d9.jpg)
"Potrzebne są kolejne transze sankcji". Paweł Jabłoński o działaniach wobec reżimu Łukaszenki
W czwartek późnym wieczorem szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch poinformował, że Dyrekcja Generalna Lotnictwa Cywilnego Turcji wydała zakaz sprzedaży biletów dla obywateli Iraku, Syrii i Jemenu, chcących udać się liniami Turkish Airlines na Białoruś.
Z kolei w piątek białoruskie linie lotnicze Belavia przekazały, że obywatele Iraku, Syrii i Jemenu, lecący z Turcji, nie będą przyjmowani na pokład jej samolotów.
- Wątpię, że to zakończy kryzys, gdyż na Białorusi są obecnie tysiące sprowadzonych migrantów. Natomiast jest to krok w dobrym kierunku, pozwoli ograniczyć eskalację tej sytuacji. To działanie wynika z działania polskiej dyplomacji, w tym współpracowników pana prezydenta również - powiedział szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy, Paweł Szrot. Minister nie chciał oceniać, czy działania te są spóźnione. - Dobrze, że te działania podjęto po prostu - dodał.
- Pan prezydent rozmawia z głowami bardzo wielu państw. Udało mu się stworzyć silną koalicję regionalną, ale też udało mu się uzyskać poparcie większości krajów europejskich i naszych sojuszników z NATO - mówił.
REKLAMA
"Łukaszenka powinien zakończyć atak hybrydowy"
Pytany o zakończenie kryzysu na polsko-białoruskiej granicy, Paweł Szrot stwierdził, że "wszystkie sznurki są w rękach prezydenta Łukaszenki". - Jeśli on zdecyduje, że ten konflikt się skończy, on się po prostu skończy. Można spekulować na temat tego, kto z innych krajów współpracuje z panem prezydentem Łukaszenką. Wnioski w tej sprawie są dosyć oczywiste - dodał.
- Były ambasador ostrzega: Białoruś szkoli afgańskich i irackich weteranów do ataków na polską granicę
- USA i zachodnie kraje RB ONZ potępiają Białoruś. Jest deklaracja po nadzwyczajnym spotkaniu
- Pan prezydent Łukaszenka powinien zakończyć atak hybrydowy przy użyciu migrantów na polską granicę i uwolnić więźniów politycznych, w tym działaczy polskiej mniejszości na Białorusi, przede wszystkim pana Andrzeja Poczobuta i panią Andżelikę Borys - oświadczył.
Rezolucja Rady Bezpieczeństwa jest "bardzo ważnym krokiem"
REKLAMA
Paweł Szrot odniósł się również do czwartkowego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych, które zwołano na wniosek Estonii, Francji i Irlandii i które poświęcono sytuacji na granicy Unii Europejskiej z Białorusią.
- Dzięki staraniom pana ambasadora Krzysztofa Szczerskiego to posiedzenie się odbyło, działania Białorusi potępiono. To jest ważna sprawa, to duża sprawa. Mówiłem o poparciu płynącym z całego świata, ta rezolucja to przypieczętowała, ale nie należy się spodziewać, że przyniesie to przełom - ocenił, zaznaczając jednocześnie, że jest to "bardzo ważny krok w bardzo dobrym kierunku".
Powiązany Artykuł
![1200_terminal_PAP.jpg](http://static.prsa.pl/images/f09b8369-e3f7-48f5-b67a-926f86ff7b3d.jpg)
Terminal w Małaszewiczach, czyli pięta achillesowa Łukaszenki. Tadeusz Giczan o formach nacisku na reżim
W przyjętej w czwartek rezolucji członkowie UE zasiadający w Radzie Bezpieczeństwa, USA, Wielka Brytania, a także Albania, która wkrótce zostanie niestałym członkiem RB, podkreślają, że Białoruś kierując się względami politycznymi naraża na niebezpieczeństwo życie i dobro zgromadzonych na granicy imigrantów.
"Wzywamy władze białoruskie do położenia kresu tym nieludzkim działaniom i nie narażania ludzi na niebezpieczeństwo. Organizacje międzynarodowe muszą otrzymać natychmiastowy i nieskrępowany dostęp do migrantów, aby mogły im udzielić humanitarnej pomocy" - głosi dokument.
REKLAMA
Potępiający Białoruś autorzy rezolucji solidaryzują się z Polską i Litwą. Są gotowi podjąć debatę w jaki sposób je wesprzeć. Jednocześnie za celowe uważają wprowadzenie sankcji wobec osób popierających działania białoruskiego reżimu ułatwiające nielegalne przekraczanie granic z Unia Europejską.
ng
REKLAMA