X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Międzynarodowa grupa organizowała nielegalne przekraczanie granicy. Prokuratura skierowała akt oskarżenia

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 08:26
Śląska Prokuratura Krajowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Rosji i obywatelowi Ukrainy w śledztwie dotyczącym działania międzynarodowej grupy przestępczej organizującej nielegalne przekraczanie granicy obywatelom z Bliskiego Wschodu.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: IAR/Krystian Dobuszyński

Śledztwo w tej sprawie prowadził Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach wspólnie ze Śląskim Odziałem Straży Granicznej. Jak poinformował Dział Prasowy Prokuratury Krajowej, kolejny akt oskarżenia został skierowany w sprawie działania międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej organizującej nielegalne przekraczanie granicy obywatelom z Bliskiego Wschodu.

policja pap 1200 .jpg
Podlasie: cztery osoby przewożące imigrantów wpadły w ręce mundurowych

"Oskarżeni to dwóch obywateli Federacji Rosyjskiej oraz obywatel Ukrainy. To już trzeci akt oskarżenia w tej sprawie. Łącznie aktami oskarżenia objęto 12 przestępstw popełnionych przez pięciu oskarżonych" - przekazała PK.

Śledztwo prowadzono od sierpnia 2020 r.

Prokurator w akcie oskarżenia zarzucił oskarżonym udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowanie, za wynagrodzeniem, nielegalnego transportu osób pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu do Republiki Federalnej Niemiec, w tym przez terytorium Rzeczypospolitej Polski. "Członkowie grupy działali na terenie wielu krajów, w szczególności Grecji, Słowacji, Węgier, Austrii, Niemiec oraz krajów Bliskiego Wschodu" - podała prokuratura.

Prokuratorzy wskazali, że śledztwo w tej sprawie jest prowadzone od sierpnia 2020 roku, a kolejne zatrzymania były przeprowadzane w kwietniu 2021 roku. "W toku postępowania udaremniono nielegalne przekroczenie granicy Polski i Republiki Federalnej Niemiec przez kilkudziesięciu nielegalnych migrantów pochodzących z krajów Bliskiego Wschodu, zatrzymanych podczas transportu przez terytorium Polski. Migranci to w przeważającej mierze mężczyźni w wieku 20-40 lat" - podano w komunikacie.

Czytaj także:

"Przeprowadzone czynności pozwoliły na zatrzymanie również kierowców przewożących migrantów, jak i dwóch organizatorów procederu narodowości czeczeńskiej przebywających nielegalnie na terenie Polski. Trzeci współsprawca - będący organizatorem procederu - jest nadal poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Spośród kilkudziesięciu zatrzymanych, dwóch podejrzanych podjęło decyzję o rozpoczęciu współpracy z organami postępowania, w wyniku czego podczas przesłuchań ujawnili szczegóły dotyczące działalności grupy oraz przestępstw popełnionych przez jej członków" - zaznaczyła PK.

Prokuratura Krajowa dodała, że w ramach tego śledztwa współpracowano z organami Republiki Federalnej Niemiec, Austrii oraz Słowacji.

Oskarżonym, za zarzucane w akcie oskarżenia czyny, może grozić do 8 lat więzienia.

st

Czytaj także

Wiceszef MSZ o sytuacji na granicy: migranci są wykorzystywani przez Mińsk jak "mięso armatnie"

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2021 09:54
- Prowadzimy obecnie rozmowy z wieloma krajami UE, w tym z Hiszpanią i z Niemcami. Tłumaczymy, na czym polega zjawisko nielegalnej imigracji na granicy polsko-białoruskiej i jak jest niebezpieczne ze względu na jego eskalację - powiedział wiceminister polskiego MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk.
rozwiń zwiń