"Przypuszczam, że to będą ogólnopolskie stacje telewizyjne". Terlecki o dostępie mediów do strefy przygranicznej
Szef klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Terlecki powiedział, że projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej zostanie skierowany do pierwszego czytania, jak tylko trafi do Sejmu. W projekcie nowelizacji znajdą się przepisy między innymi regulujące prace dziennikarzy na granicy po tym, jak przestanie tam obowiązywać stan wyjątkowy.
2021-11-15, 13:05
Rząd ma się zająć projektem jeszcze w tym tygodniu, o czym mówił rano w Polskim Radiu wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.
Ryszard Terlecki mówił podczas konferencji prasowej, że na terenach przygranicznych Podlasia i Lubelszczyzny trwa jeszcze stan wyjątkowy. - Jak się skończy, to niezbędne będą nowe regulacje - zapowiedział wicemarszałek Sejmu.
Dostęp mediów na wschodnią granicę
Powiązany Artykuł
Dziennikarze będą mogli pracować w strefie przygranicznej. Znamy termin
- Oczywiście nie myślimy w tej chwili, czy rząd nie myśli o przedłużeniu stanu wyjątkowego, raczej o pewnym uporządkowaniu sprawy dostępu mediów do granicy i do tego obszaru przygranicznego - powiedział. Dodał, że szczegóły poznamy, gdy będzie kończyło się obowiązywanie stanu wyjątkowego. - Przypuszczam, że to będą ogólnopolskie stacje telewizyjne - a nie lokalne. Po drugie, zobaczymy, bo nie ma jeszcze projektu - podkreślił.
Posłuchaj
Dziennikarze pytali wicemarszałka o wpuszczenie na Białoruś dziennikarzy CNN i BBC, by - w zamyśle tamtejszych władz - relacjonowali to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej powielając narrację reżimu Alaksandra Łukaszenki. - To jest jeden z powodów, dla których byłbym ostrożny, jeśli chodzi o dostęp mediów do granicy, bo u nas też są stacje, które będą powielać propagandę Łukaszenki. Ale myślę, że niezbędne jest dopuszczenie części dziennikarzy. Nie chodzi o to, żeby tam robić wielkie zbiegowisko, tylko przedstawicieli mediów - powiedział.
REKLAMA
Posłuchaj
Oficjalne źródła informacji
Powiązany Artykuł
Dziennikarze zatrzymani w strefie stanu wyjątkowego. TVP.Info: pracowali dla Russia Today
Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska przypomniała, że polskie służby codziennie informują media w Polsce o tym, co dzieje się na wschodniej granicy. - Straż Graniczna, wojsko, policja, codziennie szczegółowo informują, organizują po kilka konferencji, na których szczegółowo odpowiada się na państwa pytania - powiedziała. Dodała, że w mediach społecznościowych dostępne są wykonane przez stronę polską materiały wideo i zdjęcia sytuacji na granicy.
Posłuchaj
Stan wyjątkowy w pasie przygranicznym z Białorusią obowiązuje od 2 września. Obejmuje 183 miejscowości w województwach podlaskim i lubelskim. Pierwotnie wprowadzono go na 30 dni, a w październiku przedłużono na kolejne 60.
- Tłum migrantów na przejściu w Kuźnicy. "Trwa próba masowego wejścia na teren Polski" [RELACJA]
- "Ponad 16 tys. żołnierzy w akcji". Płk Pietrzak o działaniach wojsk operacyjnych i WOT na granicy
st
REKLAMA
REKLAMA