X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Śmierć dziennikarki Anny Karbowniczak. Jest wyrok sądu ws. tragicznego wypadku

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2021 15:11
Sąd Rejonowy w Wągrowcu (wielkopolskie) wydał w poniedziałek wyrok ws. wypadku, w którym zginęła dziennikarka Anna Karbowniczak. Kierowca oraz pasażerka auta, które śmiertelnie potrąciło kobietę, zostali skazani na więzienie w zawieszeniu za nieudzielenie pomocy.
Sędzia Agnieszka Węgorek podczas ogłoszenia wyroku
Sędzia Agnieszka Węgorek podczas ogłoszenia wyrokuFoto: PAP/Paweł Jaskółka

o śmiertelnego potrącenia jadącej rowerem dziennikarki Anny Karbowniczak doszło we wrześniu ub. roku w pobliżu miejscowości Brzekiniec (Wielkopolskie), na drodze między Wągrowcem a Budzyniem. Jadącą rowerem 35-letnią kobietę potrącił samochód prowadzony przez 25-letniego mieszkańca Wągrowca Macieja N. Rowerzystka zginęła na miejscu. Sprawca uciekł.

1200_sąd_shutterstock.jpg
Burmistrz Michałowa z zarzutami. Media: przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej

Samochód, którego kierowca śmiertelnie potrącił dziennikarkę, odnaleziono następnego dnia; był ukryty na terenie gminy Gołańcz. Wtedy też zatrzymano trzy osoby, w tym kierowcę auta.

Kierowca Maciej N., oraz pasażerka samochodu Oliwia P. zostali oskarżeni o nieudzielenie pomocy dziennikarce. W trakcie postępowania złożyli wnioski o dobrowolne poddanie się karze. W poniedziałek Sąd Rejonowy w Wągrowcu – uwzględniając wnioski – wydał wyrok skazujący.

Sąd wymierzył Maciejowi N. karę roku pozbawienia wolności z warunkowym zwieszeniem jej wykonania na 3 lata. Oliwia P. została skazana na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Maciej N. oraz Oliwia P. zostali także objęci dozorem kuratora, ponadto co 3 miesiące muszą pisemnie informować sąd o przebiegu próby. Sąd wymierzył wobec nich także kary grzywny.

Opinia biegłego

W uzasadnieniu wyroku sędzia Agnieszka Węgorek przywołała opinię biegłego, który wskazał, że "Anna Karbowniczak po wypadku znajdowała się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia - w ocenie sądu nie budzi wątpliwości, że oskarżeni mieli tego świadomość".

- Sam oskarżony Maciej N. wskazał, że "coś" uderzyło w maskę, potem w szybę, a kiedy odjechał kawałek dalej zobaczył rower. Wskazywał też, że nagle pojawiła się kobieta. Wystraszył się, bo jechał bez prawa jazdy, nie chciał pójść do więzienia, dlatego odjechał. Oskarżona Oliwia P. dodatkowo wskazywała na rozmowy prowadzone w miejscu ukrycia samochodu – to wprost wskazuje na świadomość oskarżonych, że Maciej N. potrącił człowieka – zaznaczyła sędzia.

Dodała, że miejsce zdarzenia pozwalało na natychmiastowe, bezpieczne zatrzymanie auta i udzielenie pomocy, ale - jak mówiła sędzia - oskarżeni nie zatrzymali się, aby sprawdzić co stało się z rowerzystką, nie zdecydowali się udzielić jej pomocy, choćby poprzez wezwanie karetki pogotowia.

- Oskarżeni w żaden sposób nie zainteresowali się losem pokrzywdzonej, podejmując jedynie działania, które miały uchronić ich przed ewentualną odpowiedzialnością karną za zdarzenie – zaznaczyła sędzia.

Wyrok wydany w poniedziałek przez Sąd Rejonowy w Wągrowcu nie jest prawomocny.


es

Czytaj także

Zanik pamięci czy celowy brutalny mord? Psychiatrzy zbadają Mariusza G. oskarżonego o zabójstwo trzech kobiet

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 16:35
Koszalin: 45-letni Mariusz G. oskarżony o zabójstwo trzech kobiet zostanie przebadany przez psychiatrów i psychologa
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Ł. ps. Masa usłyszał kolejne zarzuty. Grozi mu do 10 lat więzienia

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 07:30
Jarosław Ł. ps. Masa usłyszał kolejne zarzuty w lubelskiej Prokuraturze Krajowej. Dotyczą one wręczenia korzyści majątkowej oraz użycia dokumentu poświadczającego nieprawdę. Razem z "Masą" zarzuty usłyszał lekarz sądowy Adam G., który w celu osiągnięcia korzyści majątkowej miał poświadczyć nieprawdę w dokumencie mającym znaczenie prawne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Roman G. wciąż nie stawia się na przesłuchania. Prokuratura podejmie czynności

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 14:11
- W związku z niestawiennictwem Romana G. na kolejnym już terminie przesłuchania, prokuratura podejmie czynności, określone przez kodeks postępowania karnego, służące urzeczywistnieniu udziału podejrzanego w toczącym się śledztwie - poinformowała Prokuratura Regionalna w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świdnik: mieli śmiertelnie pobić 44-latka. Sąd zdecydował o areszcie dla trzech osób

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2021 16:55
Tymczasowy areszt zastosował sąd wobec trzech osób w wieku od 32 do 41 lat, które podejrzane są o pobicie ze skutkiem śmiertelnym. W czwartek policjanci odnaleźli zwłoki 44-latka w jednym z mieszkań w Świdniku (województwo lubelskie). Za zarzucany czyn grozi do 10 lat więzienia.
rozwiń zwiń