Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej

Jak poinformowała Kancelaria Premiera, rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej, która ma zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną, a także umożliwić - na specjalnych zasadach - pracę dziennikarzy w obszarze przygranicznym.

2021-11-15, 20:14

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o ochronie granicy państwowej
Pisarze w liście otwartym wyrażają szacunek dla polskich żołnierzy i funkcjonariuszy na granicy . Foto: www.gov.pl

Powiązany Artykuł

mid pap.jpg
Emigranci okupują przejście w Kuźnicy. Wśród nich białoruskie służby specjalne [RELACJA]

"Nowe przepisy mają zapewnić skuteczność działań podejmowanych przez Straż Graniczną, aby chronić granicę w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa lub porządku publicznego. Poprawi się również bezpieczeństwo samych funkcjonariuszy SG, a w obszarze przygranicznym - na specjalnych zasadach - będą mogli pracować dziennikarze" - przekazała KPRM.

Jak podkreślono, "na polsko-białoruskim odcinku granicy nadal widoczna jest presja migracyjna". "Jednocześnie nasilają się incydenty, także z użyciem broni, prowokowane przez służby białoruskie. Dlatego, aby zapewnić skuteczność działań Straży Granicznej, umożliwione zostanie wprowadzenie - na czas określony - zakazu przebywania na obszarach przy linii granicy szczególnie narażonych na tego typu działania" - czytamy w komunikacie.

Pewne grupy zostaną wyłączone z rozporządzenia

KPRM wskazuje, że zakaz przebywania będzie mógł zostać wprowadzony na określonym obszarze strefy nadgranicznej na podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji.
Jak poinformowano, w rozporządzeniu określony zostanie obszar oraz czas obowiązywania zakazu.

REKLAMA

KPRM zaznaczyła, że rozwiązanie nie będzie dotyczyć m.in. mieszkańców obszaru objętego zakazem przebywania, osób wykonujących pracę zarobkową na tym obszarze, uczniów oraz osób korzystających z przejść granicznych.

Czytaj także:

"Właściwy miejscowo komendant placówki Straży Granicznej będzie mógł także zezwolić na przebywanie na obszarze objętym zakazem innych osób - w szczególności dziennikarzy" - przekazała również KPRM.

Ponadto - jak poinformowano - zgodnie z projektem podmioty wykonujące określoną działalność na obszarze objętym zakazem przebywania będą mogły otrzymać rekompensaty za czas jego obowiązywania, a funkcjonariusze Straży Granicznej będą mogli używać plecakowych miotaczy substancji obezwładniających.

REKLAMA

"Niezbędna droga do tego, żeby utrzymać porządek publiczny"

Powiązany Artykuł

1200_granica_TT.jpg
Białoruś szykuje kolejny szturm na polską granicę. "Nakłaniają migrantów, by przecinali ogrodzenie"

W ubiegłym tygodniu wiceszef MSWiA Maciej Wąsik wskazywał m.in., że nowela da możliwość pracy dziennikarzom na terenach przygranicznych "w sposób uporządkowany". - Wydaje się, że jest to niezbędna droga do tego, żeby utrzymać porządek publiczny, ład i bezpieczeństwo przy granicy państwowej - ocenił wówczas wiceszef MSWiA.

W poniedziałek Maciej Wąsik wyraził nadzieję, że Sejm na najbliższym posiedzeniu - które zaczyna się we wtorek - rozpocznie procedowanie projektu.

Coraz bardziej napięta sytuacja przy granicy

W poniedziałek władze poinformowały także o migrantach gromadzących się przy zamkniętym przejściu granicznym w Kuźnicy. Kilka tysięcy osób udało się na przejście pod nadzorem białoruskich służb.

REKLAMA

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią ma zostać ustawiony płot z drutem kolczastym i elektronicznymi systemami nadzoru.

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej