Pierwszy święty Górnego Śląska. W sobotę beatyfikacja ks. Jana Machy

Ks. Jan Franciszek Macha to męczennik II wojny światowej. Zginął zgilotynowany przez Niemców za swoją działalność charytatywną, jaką organizował dla potrzebujących w czasie okupacji. Jego beatyfikację papież Franciszek wyznaczył na 20 listopada w Katowicach.

2021-11-18, 09:55

Pierwszy święty Górnego Śląska. W sobotę beatyfikacja ks. Jana Machy
Ks. Jan Macha z kolegami z Bratniej Pomocy w dniu prymicji, 27 VI 1939 r. Obok portret kapłana.Foto: mat. w procesie beatyfikacyjnym, Archidiecezja Katowicka

- Ks. Jan Franciszek Macha był zapatrzony w niebo. Jest jego piękne kazanie z czasów wojennych, które wygłosił w uroczystość Wszystkich Świętych, gdzie mówi: myśl o niebie i w zwyczajnych sytuacjach swojego życia, w czasie posiłku i modlitwy, gdy ci smutno i gdy przychodzi czas radosny. Ta myśl o niebie go nie opuszczała w ciemną noc okupacyjną, gdy był aresztowany i zamknięty w celi śmierci - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego męczennika, ks. dr hab. Damian Bednarski.


Posłuchaj

Z ks. dr. Damianem Bednarskim o ks. Janie Masze rozmawia Przemysław Goławski 1:52
+
Dodaj do playlisty

Ksiądz Jan Macha urodził się 18 stycznia 1914 roku w Chorzowie. W młodości był zaangażowany w działania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej, odnosił sukcesy sportowe, jako szczypiornista z drużyną dwukrotnie zdobywał wicemistrzostwo Polski. W 1934 r. wstąpił do seminarium duchownego w Krakowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 25 czerwca 1939 roku. W październiku tego samego roku stanął na czele regionalnego oddziału tajnej, antyhitlerowskiej organizacji Polska Organizacja Zbrojna. Został komendantem grupy akademickiej o kryptonimie Konwalia, w której działała młodzież, studenci i harcerze z Rudy Śląskiej, głównie tamtejszego gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki. Jej działacze pomagali represjonowanym, organizowali pomoc charytatywną, drukowali i kolportowali niezależne wydawnictwa i własną gazetkę "Świt".

Ks. Macha jako priorytetową traktował działania tzw. opieki społecznej. Został aresztowany 5 września 1941. Znaleziono przy nim sprawozdanie z akcji charytatywnej z czerwca tego roku, która objęła tereny Rudy Śląskiej, Orzegowa, Goduli, Lipin, Nowego Bytomia, Chropaczowa i Łagiewnik. Po aresztowaniu zatrzymano go w obozie przejściowym w Mysłowicach, podczas licznych przesłuchań był torturowany przez gestapo. 17 lipca 1942 roku skazano go na karę śmierci przez zgilotynowanie. Wyrok został wykonany 3 grudnia 1942 roku w więzieniu w Katowicach, kapłan miał wtedy 28 lat.

- Na beatyfikację ks. Jana Machy oczekujemy z radością, spełnia się nasze marzenie, pragnienie, by pokazać Kościołowi, społeczeństwu tego wybitnego kapłana z Górnego Śląska, który oddał swoje życie z motywu miłości bliźniego. To był najgłębszy motyw jego działania – mówi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Katedra Chrystusa Króla Katowice Forum 1200.jpg
Zbliża się beatyfikacja ks. Jana Machy. Znamy szczegóły uroczystości

Dekret umożliwiający beatyfikację

2 października 2013 roku Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych stwierdziła, że nie znajduje żadnych przeciwwskazań do rozpoczęcia gromadzenia materiału dowodowego, mającego wykazać jego męczeństwo. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się 24 listopada 2013 roku.

Dekret potwierdzający męczeństwo sługi Bożego ks. Jana Franciszka Machy, papież Franciszek zatwierdził 28 listopada 2019 r., co oznaczało zgodę na jego beatyfikację. Datę uroczystości beatyfikacyjnej ustalono na 17 października 2020, jednak ze względu na rozwój pandemii COVID-19 została ona przeniesiona. Jako nową datę uroczystości wyznaczono sobotę, 20 listopada 2021 r., odbędzie się ona w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Przemysław Goławski

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej