more_horiz
Wiadomości

Akcja "Obrońcy granic nie płacą za nic". Radna Michałowa o wsparciu żołnierzy i funkcjonariuszy SG

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 14:02
- Nie chcemy, żeby nasze Michałowo, nasi mieszkańcy mieli przypiętą łatkę, że w Michałowie umierają czy zamarzają dzieci lub ludzie - powiedziała Maria Ancipiuk, przewodnicząca Rady Miejskiej w Michałowie, tłumacząc przesłanki stojące za uruchomieniem punktu pomocy potrzebującym - głównie migrantom. Reporterowi portalu PolskieRadio24.pl Pawłowi Kurkowi opowiedziała, jak punkt funkcjonuje dzisiaj i jakie widzi rozwiązania kryzysu na granicy.
Maria Ancipiuk
Maria AncipiukFoto: PR24

- Uważamy, że nienaruszalność granic jest najważniejsza - podkreśliła Maria Ancipiuk. Jednocześnie wskazała, że osobom, którym jednak udało się przekroczyć granicę, należy pomóc. 

wojsko granica MON tt twitter free 1200.jpg
Na Podlasiu ruszyła zbiórka dla funkcjonariuszy strzegących granicy. "Potrzebują naszego wsparcia"

Dlatego w Michałowie na początku października powstał punkt pomocy. W zamyśle miało to być niewielkie miejsce, gdzie można się ogrzać, napić gorącej herbaty, coś zjeść. Punkt jednak się rozrósł, konieczne było dokupienie kontenera na płynące z całego kraju dary. - Ludzie mają wielkie serca - dodała radna.

Na wsparcie mogą też liczyć żołnierze i funkcjonariusze Straży Granicznej. - Jako gmina ogłosiliśmy hasło "Obrońcy granic nie płacą za nic" - wskazała Ancipiuk. W ramach akcji mogą oni bezpłatnie korzystać z obiektów ośrodka sportu, a ośrodek kultury organizuje dla nich pokazy filmowe.

- To są ludzie wspaniali, o wielkim sercu, którzy tak samo jak my przeżywają tę sytuację - zauważyła.

Jak dary trafiają do potrzebujących? Jakie są dalsze plany funkcjonowania i rozwoju punktu pomocy? Czy można pogodzić ochronę granicy i pomoc ludziom, którzy próbuję ją nielegalnie, często siłowo przekroczyć? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu. W tym roku zatrzymano już 2,5 tys. cudzoziemców, którzy przekroczyli granicę z Białorusi do Polski.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku wzdłuż części granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

PR24/PAP/fc

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem