"Współpracujemy ramię w ramię". Brytyjski sekretarz obrony o sytuacji na granicy

Polska i Wielka Brytania zawsze będą stały ze sobą ramię w ramię i zawsze będą ze sobą współpracować - zapewnił sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace w Bemowie Piskim (woj. warmińsko-mazurskie). Dodał, że oba państwa nie dopuszczą, by sytuacja na granicy Polski z Białorusią zaogniła się.

2021-11-18, 14:04

"Współpracujemy ramię w ramię". Brytyjski sekretarz obrony o sytuacji na granicy
Ben Wallace i Mariusz Błaszczak. Foto: PAP/Tomasz Waszczuk

Ben Wallace na konferencji prasowej w Bemowie Piskim powiedział, że bliska współpraca pomiędzy Wielką Brytanią i Polską, "która się materializuje", może być "przygodą na jedną noc" albo może to być bardzo długie, wieloletnie małżeństwo. - Patrząc na wiele lat naszych wspólnych doświadczeń, nasze relacje to właśnie takie długie, bardzo dobre małżeństwo - powiedział.

Powiązany Artykuł

błaszczak 1200 pap (1).jpg
Szef MON: do Polski przyjedzie kompania wojsk inżynieryjnych z Wielkiej Brytanii

"Nie dopuścimy do zaognienia sytuacji

Brytyjczyk, mówiąc o sytuacji na polsko-białoruskiej granicy, ocenił, że jest to świadoma próba destabilizowania nie tylko Polski, Łotwy i Litwy, ale też całej Europy, po to by ją osłabić. - Najlepszy sposób, żeby na to odpowiedzieć, to współpracować ze sobą ramię w ramię, nie tylko w ramach NATO, ale też jako dobrzy przyjaciele i partnerzy - ocenił.

Posłuchaj

Ben Wallace: najlepszym sposobem, by na to odpowiedzieć, jest współpraca. Nie tylko w ramach NATO, ale po prostu jako dobrzy przyjaciele i partnerzy, by wysłać sygnał, że na to nie pozwolimy. Apelujemy do Białorusi, aby zaprzestała tej obrzydliwej próby wykorzystywania ludzi jako broni, która ma destabilizować poszczególne kraje (IAR) 0:17
+
Dodaj do playlisty

- Zdecydowanie nie dopuścimy do tego, aby sytuacja na granicy zaogniała się jeszcze bardziej. Apelujemy do Łukaszenki, aby zaprzestał tej obrzydliwej próby wykorzystywania ludzi jako broni, którzy są pchani na granicę w imię wcześniej skalkulowanego przez niego interesu - podkreślił.

Czytaj również:

Posłuchaj

Mariusz Błaszczak: niedługo do Polski przyjedzie kompania wojsk inżynieryjnych z Wielkiej Brytanii. Ich zadaniem będzie m.in. naprawa tymczasowego ogrodzenia (IAR) 0:33
+
Dodaj do playlisty

Współpraca przemysłu zbrojeniowego

Wallace ocenił też, że oferta dotycząca współpracy przemysłu zbrojeniowego pomiędzy państwami jest bardzo istotna dla Wielkiej Brytanii.

Powiązany Artykuł

granica free 1200 wot silnewsparcie_strazy_granicznej_08 (1).jpg
Migranci forsowali granicę przy pomocy petard i laserów. Rzecznik SG: pomagają im służby białoruskie

- Nie chcemy być postrzegani jako partner, który tylko sprzeda produkt. Chcemy, żeby dzięki współpracy w ramach przemysłu obronnego Polska zdobyła nowe zdolności, nowe technologie, aby stworzyć w Polsce nowe miejsca pracy, aby polski przemysł obronny mógł być jeszcze lepszy, i aby mógł zapewnić bezpieczeństwo nie tylko Polsce, ale też wszystkim sojusznikom. (...) Polska i Wielka Brytania zawsze będą stały ze sobą ramię w ramię i zawsze będą ze sobą współpracować - zapewnił.

jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej