Polska może zamknąć przejście kolejowe w Kuźnicy

Polska zamknie graniczne przejście kolejowe w Kuźnicy, jeśli do 21 listopada Białoruś nie ustabilizuje sytuacji po swojej stronie granicy. Pismo w tej sprawie, na polecenie szefa MSWiA, przesłał do swojego białoruskiego odpowiednika komendant główny polskiej Straży Granicznej.

2021-11-18, 16:57

Polska może zamknąć przejście kolejowe w Kuźnicy
Funkcjonariusze Straży Granicznej. Foto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

Generał Tomasz Praga wspomniał w liście o wielu aktach agresji, do jakich doszło w ostatnim czasie w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy.

Powiązany Artykuł

dzieko 1200 pap.jpg
Na granicy kolejne działania propagandowe z udziałem dzieci. Żaryn: służą do wywierania presji na Polskę

Ofiarami tych ataków byli funkcjonariusze polskich służb i żołnierze, strzegący polsko-białoruskiej granicy. Doszło tam między innymi do ataków przy użyciu kamieni i granatów hukowych, przy całkowitej bierności służb białoruskich.

Strona polska oczekuje ustabilizowania sytuacji związanej z pobytem nielegalnych migrantów w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy do niedzieli 21 listopada. W przypadku braku reakcji na ten apel, Polska w obawie o bezpieczeństwo odbywającego się tam ruchu kolejowego i ryzyka związanej z tym katastrofy, wstrzyma ruch kolejowy przez przejście graniczne w Kuźnicy.

REKLAMA

Bezpieczeństwo pracowników kolei

Kwestia zaniechania przewozów przez granicę z Białorusią została również poruszona przez Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce. Związkowcy w obawie o osobiste bezpieczeństwo pracowników kolei zwrócili się do prezesa zarządu spółki PKP Cargo o pilną interwencję i zaniechanie realizacji przewozów przez granicę z Białorusią. Pismo to trafiło również do resortu infrastruktury i prezesa PKP SA.

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, od 9 listopada do odwołania został zawieszony ruch graniczny na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy. Znajduje się tam także kolejowe przejście graniczne, na którym nadal odbywa się ruch pociągów towarowych.

Większość tranzytu kolejowego, głównie z kontenerami z Chin, przechodzi przez przejście Brześć-Terespol, gdzie po polskiej stronie znajduje się terminal kolejowy Małaszewicze. Tranzyt towarów koleją, to jedno z ważniejszych źródeł dochodów białoruskich kolei.

Czytaj także:

es

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej