more_horiz
Wiadomości

"Obozowisko w Kuźnicy opustoszało". Rzecznik SG o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 13:19
Rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała, że "obozowisko w Kuźnicy zostało opróżnione, a przebywający tam migranci zostali przewiezieni do Centrum Logistycznego".
Obozowisko w Kuźnicy opustoszało, rzecznik SG przekazuje najnowsze dane.
Obozowisko w Kuźnicy opustoszało, rzecznik SG przekazuje najnowsze dane. Foto: TT @Straz_Graniczna

Rzecznik prasowy Straży Granicznej ppor. Anna Michalska podczas piątkowej konferencji prasowej mówiła o aktualnej sytuacji na granicy. Poinformowała, że "obozowisko w Kuźnicy został opróżnione z imigrantów, zaś przebywające tam osoby zostały przewiezione do Centrum Logistycznego niedaleko przejścia granicznego w Bruzgach".

Jak poinformowała rzecznik SG ppor. Anna Michalska, "w czwartek doszło do 255 prób nielegalnego przekroczenia granicy, w związku z tym wydano 45 postanowień o opuszczenie Polski, te osoby otrzymały też zakaz wjazdu na terytorium Polski oraz strefy Schengen na okres trzech lat". W tym miesiącu odnotowano już 6300 takich prób, natomiast na przestrzeni całego roku ta skala wynosi 35 400 prób.

- Dla porównania w ubiegłym roku o tej porze zatrzymano zaledwie 95 cudzoziemców, widać więc, że skala nielegalnej migracji w tym roku jest nieporównywalna, olbrzymia - powiedziała.

Czytaj także:

Rzecznik SG poinformowała także o "zatrzymaniu 2500 nielegalnych imigrantów w tym miesiącu, zaś 1849 cudzoziemców przebywa w ośrodkach dla uchodźców". Według informacji Anny Michalskiej "57 proc. osób, które przebywają w ośrodkach złożyło wniosek o ochronę międzynarodową w Polsce. Wśród nich jest 650 obywateli Iraku, 170 obywateli Afganistanu oraz 39 obywateli Somali. - Są to największe grupy - podkreśliła.

"Siłowa próba przekroczenia granicy"

W czwartek na odcinku ochranianym przez placówkę w Mielniku, "doszło do siłowej próby przekroczenia granicy, w której brała udział grupa 50 osób, tym osobom udało się wejść na terytorium Polski na kilkadziesiąt metrów, po czym zostały zatrzymane oraz pouczone o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i doprowadzone do granicy".

- Z tej grupy zabraliśmy pięcioosobową rodzinę, w tym kobieta w widocznej ciąży. Obecnie przebywają oni w naszej placówce. Głowa tej rodziny, mężczyzna powiedział, że chcę zostać w Polsce, chce tu pracować. Udzielimy mu wszelkiej pomocy. Z moich informacji wynika, że w piątek uda się na miejsce tłumacz. Będą przyjmowane wnioski o ochronę międzynarodową, przebywa u nich lekarz, są w dobrym stanie medycznym, są to obywatele Iraku - przekazała Anna Michalska.

ZOBACZ TAKŻE: Gen. Roman Polko o obecnej sytuacji na wschodniej granicy


jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem