"Przygotowanie żołnierzy do odpierania ataków agresywnego tłumu". Wspólne ćwiczenia wojska i policji

- Wspólne ćwiczenia wojska i policji mają na celu przygotowanie żołnierzy do odpierania ataków rozzłoszczonego i agresywnego tłumu - powiedział rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. - Polskie służby mundurowe trzymają linię i jesteśmy razem, cały czas ćwiczymy na poligonach, wymieniamy się doświadczeniami i informacjami  - podkreślił.

2021-11-20, 12:36

"Przygotowanie żołnierzy do odpierania ataków agresywnego tłumu". Wspólne ćwiczenia wojska i policji
Polskiej granicy strzegą m.in. policjanci i żołnierze. Foto: DWOT / terytorialsi.wp.mil.pl

- Wspieramy się, co widać również obecnie na granicy polsko-białoruskiej, gdzie są policjanci, strażnicy graniczni i żołnierze - powiedział rzecznik KGP, pytany o współpracę służb mundurowych, w tym wojska i policji w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. Zaznaczył, że realizowane są wcześniejsze scenariusze, które były przez służby brane pod uwagę podczas wcześniejszych wspólnych ćwiczeń.

- My cały czas ćwiczymy na poligonach, cały czas wymieniamy się doświadczeniami, wymieniany informacjami - zapewnił inspektor. - I właśnie teraz te ćwiczenia, które odbywają się wspólnie z Dowództwem Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, mają na celu przygotowanie żołnierzy do odpierania ataków rozzłoszczonego i agresywnego tłumu. Mają również na celu podniesienie sprawności wojska i Policji - podkreślił.

Nowe wyzwania stojące przed wojskiem

- Chociaż wojsko kojarzy nam się frontem, to te zdarzenia z ostatnich dni na granicy pokazują, że wojsko musi być również przygotowane do odpierania ataków rozzłoszczonego, agresywnego tłumu, jakim są teraz ludzie, którzy zostali zepchnięci na linię granicy polsko-białoruskiej i którzy również atakują żołnierzy - wyjaśnił. 

- Uczymy również żołnierzy, aby byli przygotowani równie dobrze na takie sytuacje, jak są policjanci, gdzie agresywny tłum nieraz atakował funkcjonariuszy, rzucając w nich kamieniami, napierając, używając różnego rodzaju niebezpiecznych narzędzi. Uczymy jak się wtedy zachowywać, jak należy postępować i jakie decyzje podejmować - dodał. 

REKLAMA

Doświadczenie zdobyte na służbie

W ocenie rzecznika KGP nie ma drugiej służby, która ma lepsze doświadczenie z odpieraniem ataków tłumu niż policja. - To wieloletnie nasze działania i ćwiczenia do walki z agresywnym tłumem, kibolami, czy do odpierania agresji podczas manifestacji, czy protestów - przyznał Marciu Ciarka. .

Zobacz także rozmowę z generałem Romanem Polko w "Sygnałach dnia" Programu 1 Polskiego Radia

Czytaj także: 

mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej