"Audycja historyczna roku". IPN wręczył nagrody, uhonorowano dziennikarzy Polskiego Radia

Reportaże dziennikarzy Radia Gdańsk Marzeny Bakowskiej i Andrzeja Urbańskiego zatytułowane "#Pamięć Grudzień 70" zdobyły Grand Prix w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej na Audycję Historyczną Roku. - Taka nagroda dodaje skrzydeł - powiedziała współautorka serii Marzena Bakowska.

2021-11-23, 23:55

"Audycja historyczna roku". IPN wręczył nagrody, uhonorowano dziennikarzy Polskiego Radia
Laureaci IX edycji konkursu na najlepszą "Audycję Historyczną Roku". Foto: IPN/Mikołaj Bujak

Autorzy reportaży podkreślili, że zwycięski materiał powstał z potrzeby przekazania innym pewnej historii. - Robimy to, bo kochamy to, co robimy, i chcemy się tym dzielić - zaznaczył Andrzej Urbański.

IPN uhonorował dziennikarzy rozgłośni Polskiego Radia

Reportaże zostały nagrane z wykorzystaniem archiwalnych materiałów Polskiego Radia.

W kategorii Historia Regionalna nagrodę przyznano Agacie Rokickiej z Radia Szczecin za audycję "Portret Pamięciowy" o prof. Tadeuszu Sokołowskim, który był prekursorem polskiej transfuzjologii. Autorka podkreśliła, że nagroda jest ukoronowaniem jej pracy radiowca.

- Historia to proces, historia to ludzie i losy. Opowiadanie o tym jest tym, co chcę robić. Traktuję tę nagrodę jako rozdaj zwieńczenia mojej pracy - podkreśliła Agata Rokicka.

REKLAMA

Prezes IPN dr Karol Nawrocki zaznaczył, że przyznane nagrody łączą w sobie pracę naukowców i dziennikarzy. - Dzięki dziennikarzom praca naukowa i badawcza instytutu zyskuje szerszą recepcję publiczną - mówił szef IPN-u.

Inne nagrody w konkursie "Audycja historyczna roku"

Laureatami nagrody w kategorii Losy są Dariusz Deberny i Zbigniew Górniak z TVP Opole, autorzy filmu zatytułowanego "W starej koszuli, z odwagą w sercu". Opowiada o Jacku Zajdlerze, odtwórcy głównej roli w serialu "Stawiam na Tolka Banana". Aktor był działaczem KOR-u. Za swoją działalność był szykanowany przez SB.

Słuchowisko dziennikarzy Polskiego Radia Marty Rebzdy i Waldemara Modestowicza "Dobro wraca podwójnie" otrzymało specjalne wyróżnienie w konkursie Instytutu Pamięci Narodowej "Audycja Historyczna Roku". Jest to historia Estery Borenstein, która - po ucieczce z transportu Żydów do obozu w Treblince - w miejscowości Osiny była ukrywana przez wielu jej mieszkańców. Wśród nich byli Marcjanna i Józef Goławscy. Jak wspominała Estera Borenstein, u tej rodziny spędziła najwięcej czasu.

Czytaj więcej:

Powiązany Artykuł

wicinski szydlowska julia_0380.jpg
"Dobro wraca podwójnie" Marty Rebzdy w reżyserii Waldemara Modestowicza.

- Do Osin trafiłam po tym, jak uciekłam z transportu. Prosiłam mieszkańców, żeby mnie ukryli. Miałam tam zobaczyć się z moją mamą, ale już nigdy jej nie spotkałam. W Osinach wszyscy mieszkańcy mnie ukrywali po kolei. Bardzo im za to dziękuję. Najwięcej czasu spędziłam w ukryciu u rodziny Goławskich - mówiła Estera Borenstein.

Posłuchaj

Fragment archiwalnej wypowiedzi ze słuchowiska "Dobro wraca podwójnie". Estera Borenstein po latach wspomina przeżycia z okresu II wojny światowej (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

Marcjanna i Józef Goławscy otrzymali w 2017 roku odznaczenie Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata.

Laureatem nagrody został też Michał Rzepiak z Radia Gdańsk za "Mecz, który zapamiętam do końca życia". Tegoroczny konkurs odbył się już po raz dziewiąty. Jurorzy nominowali 15 spośród 28 zgłoszonych produkcji.

jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej