Trudne warunki pogodowe na granicy. Żaryn: to są zdjęcia z Białorusi, reżim Łukaszenki naraża tych ludzi
- Polskie władze wiele razy ostrzegały przed warunkami atmosferycznymi zarówno stronę białoruską jak i cudzoziemców - podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, odnosząc się do nagrania, na którym widać leżących na śniegu migrantów.
2021-11-24, 13:54
Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn odniósł się w środę do nagrania udostępnionego na Twitterze przez internautę o nicku Exen. Na krótkim filmie widać, jak w lesie, na ziemi leży grupa migrantów, są oprószeni śniegiem. Film opatrzono komentarzem: "No to wyobraźcie sobie jeszcze z 10 dni takich warunków".
Białoruś. Trudne warunki pogodowe na granicy
"Te zdjęcia nie pochodzą z Polski. To są zdjęcia robione na Białorusi" - napisał w odpowiedzi Stanisław Żaryn.
W kolejnym wpisie dodał, że "polskie władze wiele razy ostrzegały przed warunkami atmosferycznymi zarówno stronę białoruską jak i cudzoziemców. Reżim Łukaszenki naraża tych ludzi i powinien być poddawany silnej presji. Za los cudzoziemców, którzy na BLR przybywają jako »turyści« odpowiada Mińsk" - czytamy.
Po kilku godzinach wspomniane nagranie zniknęło z sieci.
REKLAMA
Napór na granicę
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
Budowa zapory
Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne.
Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.
REKLAMA
fc
REKLAMA