Szef gabinetu prezydenta: doceniamy, że rząd zaproponował tarczę antyinflacyjną

- Doceniamy, że rząd zaproponował tzw. tarczę antyinflacyjną; propozycje są bardzo odważne, ale to krok w dobrym kierunku; czekamy na ustawy - powiedział szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

2021-11-25, 15:35

Szef gabinetu prezydenta: doceniamy, że rząd zaproponował tarczę antyinflacyjną

Premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister aktywów państwowych przedstawili w czwartek pakiet obniżek podatków, które mają złagodzić skutki wzrostu inflacji - tzw. tarczę antyinflacyjną. Głównymi elementami programu są obniżka akcyzy na paliwa silnikowe oraz obniżka podatku od sprzedaży detalicznej paliw, obniżka VAT na gaz oraz VAT i akcyzy na energię elektryczną.

- Doceniamy, że rząd zaproponował pakiet tarczy antyinflacyjnej - powiedział szef gabinetu prezydenta. Wskazywał, że część propozycji była wcześniej prezentowana prezydentowi Andrzejowi Dudzie, m.in. te dotyczące obniżki akcyzy. - Inne mają charakter nowy. Ja je oceniam jako bardzo odważne, ale jest to krok w dobrym kierunku - powiedział.

- Czekamy na ustawy. Te zapowiedzi brzmią bardzo interesująco, doceniamy daleko idące propozycje pana premiera - dodał.

Szrot podkreślił, że również w Kancelarii Prezydenta powstały analizy dotyczące wzrostu inflacji. - One wskazują na przyczyny wzrostu inflacji. Są dwa źródła: działania antykryzysowe w obliczu pandemii, różnych lockdownów i ograniczeń gospodarczych, a po drugie - rynek paliw, gra na tym rynku i zachowanie podmiotów, które na ten rynek paliw dostarczają - mówił.

REKLAMA

Pytany, czy tzw. tarcza antyinflacyjna nie jest spóźniona, Szrot stwierdził, że propozycje rządu mają "bardzo poważny charakter, wymagały drobiazgowych analiz, więc to musiało zająć trochę czasu".

Założenia tarczy antyinflacyjnej

W ramach ogłoszonej w czwartek tzw. tarczy antyinflacyjnej na pięć miesięcy (20 grudnia 2021-20 maja 2022 r.) wysokość akcyzy na paliwa zostanie obniżona do minimalnego poziomu dopuszczalnego w UE, a od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja paliwa zostaną zwolnione z podatku od sprzedaży detalicznej. Na trzy miesiące (styczeń-marzec 2022) stawka VAT na gaz zostanie obniżona do poziomu 8 proc. (z obecnego 23 proc.).

REKLAMA

Czytaj także:

Ponadto gospodarstwa domowe zostaną zwolnione z akcyzy na energię elektryczną, a dla pozostałych odbiorców akcyza zostanie obniżona do minimum UE. Na trzy miesiące (styczeń-marzec 2022) stawka VAT na energię elektryczną zostanie obniżona do poziomu 5 proc. (z obecnego 23 proc.).

W 2022 r. w dwóch ratach wypłacony ma zostać dodatek osłonowy w wysokości od 400 zł do 1150 zł na rok, w zależności od miesięcznego dochodu gospodarstwa domowego i liczby osób. Ponadto w ramach oszczędności w 2022 r. ma m.in. zostać ograniczone tworzenia nowych etatów czy urzędów w administracji publicznej, a z funduszy celowych finansowane mają być tylko już realizowane lub ogłoszone programy.

PAP/IAR/in./

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej