more_horiz
Wiadomości

Wicepremier zapowiada "bardzo wyraźny spadek inflacji". Podał termin

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2021 22:54
Jak oświadczył na antenie TVP wicepremier Jacek Sasin, dzięki tarczy antyinflacyjnej "spadek inflacji na początku przyszłego roku będzie bardzo wyraźny". - Będzie wynosił ok. 1 proc. - powiedział.
- Spadek inflacji na początku przyszłego roku będzie bardzo wyraźny. Będzie wynosił ok. 1 proc. - powiedział Jacek Sasin
- Spadek inflacji na początku przyszłego roku będzie bardzo wyraźny. Będzie wynosił ok. 1 proc. - powiedział Jacek SasinFoto: PAP/Leszek Szymański

W czwartek rząd zaprezentował założenia tarczy antyinflacyjnej, która zakłada między innymi obniżkę podatków. - Po prezentacji tarczy poprosiłem Bank Pekao S.A., który dysponuje chyba najlepszym w tej chwili zespołem analitycznym o to, by dokonać takiej projekcji tych rozwiązań na inflację - powiedział Jacek Sasin.

Jak dodał, "efekty tej analizy są jednoznaczne". - Spadek inflacji na początku przyszłego roku będzie bardzo wyraźny. Będzie wynosił ok. 1 proc. - mówił w "Gościu Wiadomości" minister aktywów państwowych.

Wiceszef rządu ocenił, że zaprezentowane w czwartek rozwiązania zmniejszą presję inflacyjną. - Można powiedzieć, że nie tylko inflacja nieco spadnie, ale przede wszystkim nie będzie rosła. Nie będzie wyższa gdybyśmy tych rozwiązań nie wprowadzili w życie - dodał.

Wicepremier o przyczynach wzrostu cen

Jacek Sasin zaznaczył, że obserwowany obecnie wysoki wskaźnik cen towarów i usług ma źródła w obszarach, które nie są zależne od rządu. Wskazał m.in. na kryzys covidowy i wychodzenie z niego gospodarek, przerwanie łańcuchów dostaw, bardzo wysoki wzrost cen surowców energetycznych w tym ropy i gazu. Dodał, że za drożejąca energię odpowiada również unijna polityka klimatyczna. Podkreślił, że uprawnienia do emisji jednej tony CO2 kosztowały rok temu 28 euro, a obecnie ceny przebiły już 70 euro.

Posłuchaj
00:28 Jacek Sasin -.mp3 Jacek Sasin o rozwiązaniach mających doprowadzić do spadku cen benzyny (IAR)

 

Odnosząc się do cen paliw, Jacek Sasin podkreślił, że działania rządu dotyczące obniżki cen paliw mają wejść w życie jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. W jego opinii, obniżenie akcyzy i czasowa rezygnacja z poboru podatku od handlu paliwami, spowodują istotne obniżenie cen paliw na stacjach. Jak mówił, chodzi o ponad 20 groszy na litrze lub więcej.

Tarcza antyinflacyjna

Od stycznia do marca obniżona zostanie cena gazu - VAT zostanie zmniejszony z 23 na 8 procent. Akcyza dla energię elektryczną dla gospodarstw domowych zostanie zlikwidowana. VAT energii elektrycznej zostanie zmniejszony z 23 na 5 procent.

Ponadto wprowadzony zostanie dodatek tarczowy, wdrożone zostaną oszczędności w administracji i budżecie.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem