more_horiz
Wiadomości

"Odwiedziłem 11 krajów w 6 dni". Premier o rozmowach z najważniejszymi przywódcami i politykami UE

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 21:46
"Ten tydzień był bardzo wymagający. Odwiedziłem 11 krajów w 6 dni, rozmawiając z kilkunastoma z grona najważniejszych przywódców i polityków unijnych" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
Mateusz Morawiecki
Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Marcin Obara

"Ten tydzień był bardzo wymagający. Odwiedziłem 11 krajów w 6 dni, rozmawiając z kilkunastoma z grona najważniejszych przywódców i polityków unijnych. Rząd Prawo i Sprawiedliwość robi wszystko, by zapewnić bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy, Polsce i całej Unii Europejskiej!" - napisał premier.

Harmonogram wizyt  

Mateusz Morawiecki w piątek wrócił wieczorem z Londynu, gdzie spotkał się z premierem Wielkiej Brytanii Boris Johnson. W czwartek szef polskiego rządu był w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, który jest kandydatem na nowego kanclerza tego kraju. W środę Morawiecki w Paryżu rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Udał się też do Lublany na spotkanie z szefem słoweńskiego rządu Janeszem Janszą.

W poprzednich dniach polski premier spotkał się z przywódcami: Litwy, Łotwy, Estonii, a także premierami państw Grupy Wyszehradzkiej (w jej skład poza Polską wchodzą Węgry, Czechy i Słowacja) oraz z premierem Chorwacji.

Wielka Brytania i Polska 

Po spotkaniu z brytyjskim premierem Mateusz Morawiecki powiedział, że "Wielka Brytania jest bardzo dobrym sojusznikiem i przyjacielem Polski". - Cieszę się z tego i na pewno będziemy kontynuować naszą bliską współpracę - stwierdził.

Dodał, że "cieszy się, że premier Johnson i Wielka Brytania są z nami właściwie zgodni co do analiz dotyczących przyczyny, genezy tych wszystkich sporów i kryzysów, które są wokół nas, ale także co do tego, jakie środki mogą być użyte do złagodzenia i deeskalacji kryzysu, przecież to wszystko nam właśnie przyświeca". 

Spotkanie z Angelą Merkel 

Kanclerz Niemiec wyraziła swoją solidarność z Polską. Powiedziała, że nie ma wątpliwości co do inicjatora kryzysu na wschodnich granicach UE. Wyraziła również przekonanie, że obecny kryzys jest wynikiem działań reżimu Białorusi. Z kolei zapytana o możliwość zaostrzenia sankcji także wobec Rosji, kanclerz Niemiec stwierdziała, że w kontekście Białorusi należy się najpierw skupić na sankcjach wymierzonych w reżim Aleksandra Łukaszenki.

Wizyta w Paryżu

Podczas spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem premier Mateusz Morawiecki mówił m.in. o obawach dotyczących sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i o gromadzeniu się rosyjskich jednostek wokół Ukrainy.

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem