more_horiz
Wiadomości

"Wkrótce do Polski będą docierać agenci lub zdesperowani fanatycy". Szeremietiew o sytuacji na granicy

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 13:37
- Do Polski będą zmierzali albo tylko agenci, albo jacyś zdesperowani fanatycy tego, aby się na Zachód dostać właśnie tą drogą - ocenił w rozmowie z portalem wpolityce.pl były minister obrony narodowej prof. Romuald Szeremietiew. Dodał, że z czasem imigranci zauważą, że próba przedostania się do Europy Zachodniej przez naszą granicę jest ryzykowna i bardzo niebezpieczna.
Prof. Romuald Szeremietiew: wkrótce do Polski będą zmierzali albo tylko agenci, albo jacyś zdesperowani fanatycy
Prof. Romuald Szeremietiew: wkrótce do Polski będą zmierzali albo tylko agenci, albo jacyś zdesperowani fanatycyFoto: Bumble Dee/Shuttertsock

Prof. Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej oraz specjalista ds. bezpieczeństwa w rozmowie z portalem wpolityce.pl stwierdził, że ze względu na wytrwałą i stanowczą postawę Polski w obronie granicy, z czasem imigranci zauważą, że próba przedostania się do Europy Zachodniej jest ryzykowna i bardzo niebezpieczna. Dodał także, że do Polski będą "zmierzali albo tylko agenci, albo jacyś zdesperowani fanatycy tego, aby się na Zachód dostać właśnie tą drogą".

Ocenił także, że słowa Aleksandra Łukaszenki, o tym, że nie ma wpływu ani siły, by zmusić stronę polską do przepuszczenia migrantów do Niemiec jest "przyznaniem się do przegranej".

Polska ponosi wysokie koszty obrony granicy

Wskazał jednak, że sprawa ta może mieć także drugie dno. - Może być kwestia również drugiego celu w tym wszystkim, mianowicie utrzymanie, na ile się da, niepokoju na naszej granicy, żebyśmy mieli z tym kłopot i żebyśmy musieli w związku z tym ponosić ogromne wydatki - powiedział.

Wyjaśniając mówił, że w kryzysie migracyjnym Białoruś ponosi niewielkie wydatki. Natomiast jeśli chodzi o Polskę, to koszty między innymi utrzymania i wyposażenia dużej liczby żołnierzy, zbudowania baz, by mogli w nich funkcjonować, a także zadbanie o zaplecze żywieniowe generuje ogromne koszty. - W interesie i celem działań strony wschodniej jest to, żebyśmy takie koszty ponosili. Oni chcą, żeby z ich strony było to jak najtaniej - powiedział.

"W interesie Putina nie leży, żeby konflikt z krajem NATO się rozwijał"

Specjalista odniósł się także do słów Witolda Waszczykowskiego, który ocenił, że Białoruś i Rosja mogą w tym konflikcie wykorzystać nawet armię Kadyrowa lub wypuszczonych z więzień przestępców. - Jeżeli Łukaszenka będzie prowadził jakąś własną gierkę, to oczywiście niewykluczone, że to, o czym mówi pan Waszczykowski może się rzeczywiście zdarzyć - powiedział były minister obrony narodowej.

Dodał także, że jego zdaniem niekoniecznie musi istnieć ścisła współpraca pomiędzy Aleksandrem Łukaszenką i Władimirem Putinem. Powiedział, że "gdyby (red. Łukaszenka) był sterowalny, to oczywiście w interesie Putina nie leży, żeby ten konflikt z krajem natowskim, jakim jest Polska, się rozwijał, ponieważ może się to w tych relacjach skończyć dla Rosji fatalnie".

Pozycja Polski a rozwój konfliktu

Prof. Romuald Szeremietiew zaznaczył także, że rozwiązanie konfliktu przygranicznego będzie zależeć od pozycji Polski. - Czy siła Polski będzie rosła, to znaczy uda nam się zbudować współdziałanie w pasie Trójmorza; czy nasz potencjał będzie wzrastał; czy i na ile te wszystkie starania, które podejmuje również polska dyplomacja, podejmuje premier, podejmuje prezydent, będą skutkowały pozytywnie dla Polski, czy też nie - wymieniał.

- To jest cały czas gra, która przecież tego dotyczy i o to cały czas de facto chodzi - podkreślił specjalista ds. bezpieczeństwa.

Zobacz także: Paulina Hennig-Kloska w Programie 3 Polskiego Radia

Czytaj także:

ng/wpolityce.pl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem