more_horiz
Wiadomości

Konferencja ministra zdrowia. "Stworzyliśmy alertowy pakiet obostrzeń"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 14:08
W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa minister zdrowia ogłosił "alertowy pakiet covidowy". W ramach pakietu wprowadzono zakaz lotów do siedmiu państw afrykańskich. Osoby, które będą wracały z tych krajów, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Szef MZ zapowiedział też restrykcje krajowe, które obejmują zmiany w limitach osób w miejscach publicznych. 
Konferencja ministra zdrowia. Szef MZ zapowiedział wprowadzenie nowych restrykcji od 1 grudnia
Konferencja ministra zdrowia. Szef MZ zapowiedział wprowadzenie nowych restrykcji od 1 grudniaFoto: PAP/Piotr Nowak
  • Od 1 do 17 grudnia obowiązują nowe obostrzenia w ramach "alertowego pakietu covidowego"
  • Zakaz lotów do 7 afrykańskich krajów
  • Wydłużona kwarantanna dla przyjeżdżających spoza strefy Schengen
  • Gastronomia, hotele, kościoły, instytucje kultury - limit 50 proc. obłożenia
  • Zgromadzenia i uroczystości - limit 100 osób
  • Wydarzenia sportowe (poza obiektami) - limit 250 osób

W czasie poniedziałkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia poinformował, że w związku nowym wariantem wirusa - omikron - wprowadzony zostaje w Polsce alertowy pakiet obostrzeń.

Konferencja szefa MZ w związku z omikronem

- Jesteśmy w apogeum IV fali. Teraz spodziewamy się, że te wzrosty wyhamują i będą utrzymywały się na tym stabilnym poziomie. Ale oczywiście myślimy też o bardziej optymistycznym scenariuszu, że ta liczba będzie spadała. (...) Mamy sytuację pod kontrolą, tzn. jesteśmy w stanie w przewidywalny sposób zarządzać walką z pandemią, mając pojęcie, jakie będą wzrosty, trendy i co będzie działo po stronie szpitali - powiedział Adam Niedzielski.

Minister wytłumaczył, że obecnie jesteśmy w sytuacji, w której liczba zachorowań powoli się zmniejsza. W dwóch województwach: lubelskim i podlaskim mamy obecnie do czynienia ze spadkiem nowych zakażeń. Natomiast na Mazowszu, które - jak powiedział szef MZ - "często przesądza o nowych trendach", widać, że IV fala hamuje, a w pozostałych regionach "mamy kontynuację wzrostu".

- Szczególnie niepokoi sytuacja na Śląsku, gdzie te dynamiki są stosunkowo duże i tam mamy też stosunkowo dużą liczbę mieszkańców - powiedział minister zdrowia.

Kraje szczególnego ryzyka

- Nowa mutacja to element, który zmienia nasze podejście do dalszej walki z pandemią. Musimy docenić wagę tego zjawiska i ryzyko z nim związane - zaznaczył szef MZ. - W związku z tą sytuacją przygotowaliśmy alertowy pakiet obostrzeń - poinformował. 

- Ma on dwa elementy. Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Podążając za rekomendacjami Europejskiej Agencji ds. Kontroli Zakażeń (ECDC) wydajemy zakaz lotów do 7 krajów, które są rekomendowane, tj. Botswany, Eswatinii, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe - powiedział Adam Niedzielski. Zaznaczył, że kraje te zostały przez ECDC uznane za kraje szczególnego ryzyka.

Posłuchaj
01:09 11426254_1.mp3 Szef MZ zapowiedział nowe obostrzenia w związku z omikronem. Relacja Barbary Góry (IAR)

- W przypadku tych krajów zostaje wprowadzony - w porozumieniu z Ministerstwem Infrastruktury - zakaz lotów - oświadczył szef MZ.

Wyjaśnił, że "osoby, które będą wracały z tych krajów - niezależnie jaką drogą - będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni". - W tym przypadku, że nie ma możliwości zwolnienia z tej kwarantanny testem - zaznaczył Adam Niedzielski.

Kwarantanna dla przyjeżdżających spoza Schengen

Na konferencji zapowiedziano również zmianę zasad dla osób, które podróżują do Polski z krajów non-Schengen.

- Podjęliśmy decyzję o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni. Do tej pory kwarantanna na standardowych warunkach wynosiła 10 dni. Zwolnienie z tej kwarantanny może mieć miejsce dopiero od 8 dnia po wykonaniu testu PCR - powiedział szef MZ.

Jak zaznaczył rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, "osoby w pełni zaszczepione preparatami uznanymi na terenie Unii Europejskiej, które przyjeżdżają do Polski, nie podlegają kwarantannie". Obowiązek kwarantanny ma dotyczyć osób niezaszczepionych oraz tych, które przyjęły preparat nieuznawany w Unii Europejskiej. 

Jak dodał minister zdrowia, celem nowych obostrzeń jest spowolnienie transmisji wirusa przez granicę. 

Obostrzenia krajowe

Pakiet alertowy zawiera też obostrzenia krajowe. - Po pierwsze we wszystkich tych obiektach, w których do tej pory mieliśmy limit zapełnienia 75 proc. - przypominam, że w tym limicie nie mieszczą się osoby zaszczepione - limit zostanie zmieniony, zmniejszony do 50 proc. To dotyczy gastronomi, hoteli, kultury, czyli kin, teatrów, opery, filharmonii, domów i ośrodków kultury, koncertów, widowisk cyrkowych, kościołów i obiektów sportowych, takich jak baseny, aquaparki - poinformował Adam Niedzielski.

Zmieniony będzie również limit osób na zgromadzeniach i uroczystościach, na których obecnie może być 150 osób - nowy limit to 100 osób. Jak wskazał minister, chodzi m.in. o wesela, komunie i dyskoteki.

Większe obostrzenia będą też na wydarzeniach sportowych organizowanych poza obiektami sportowymi. - Obecnie limit na tych wydarzeniach sportowych wynosi 500 osób, zmieniamy go o połowę, do 250 osób - powiedział Adam Niedzielski.

Surowsze restrykcje będą obowiązywać m.in. w siłowniach. - Do tej pory w takich obiektach, jak siłownie, kluby, centra fitness, muzea, hazard - tam gdzie mieliśmy liczone obłożenie na metry kwadratowe i obowiązywał limit 1 osoba na 10 m2, obecnie podnosimy ten limit na 15 m2 - poinformował szef MZ.

Restrykcje na pierwsze tygodnie grudnia

Szef resortu zdrowia zastrzegł, że "jeżeli sytuacja ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, to oczywiście decyzje mogą być podejmowane z dnia na dzień". - Ale w tej chwili te regulacje będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia włącznie, czyli dajemy sobie taki 2,5-tygodniowy czas przede wszystkim na kompletowanie informacji związanych nową mutacją, ale też chcemy zobaczyć, czy w tym okresie narzędziami tego typu uda nam się przyspieszyć redukowanie fali, którą w tej chwili mamy, czyli doprowadzenie do jej wyraźnych spadków - powiedział.

- Ryzyko, że kolejna fala czy kolejne wzrosty zakażeń mogą startować z wysokiego pułapu, z jakim mamy teraz do czynienia, to są w naszej ocenie przesłanki, które powodują, że musimy zmienić to podejście, które do tej pory prezentowaliśmy. Dlatego od 1 grudnia zmieniamy restrykcje, które obowiązują - dodał.

Minister zdrowia podkreślił, że "widzimy ogromny powrót zainteresowania szczepieniami". - Jest to przede wszystkim związane z trzecią dawką, ale również tym, że wielu Polaków dopiero teraz decyduje się na przyjęcie szczepienia - powiedział Adam Niedzielski.

Czytaj także:

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem