more_horiz
Wiadomości

Nagrody Mediów Publicznych 2021. Józef Skrzek uhonorowany przez Polskie Radio w kategorii "Muzyka"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2021 20:00
Wybitny muzyk, kompozytor oraz pionier polskiego rocka progresywnego i elektronicznego Józef Skrzek otrzymał Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka" w wysokości 100 tys. zł. Polskie Radio doceniło muzyka za wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum i profanum.
Józef Skrzek laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka
Józef Skrzek laureatem Nagrody Mediów Publicznych w kategorii "Muzyka"Foto: Polskie Radio

Podczas uroczystej gali w siedzibie TVP wręczone zostały również nagrody w pozostałych kategoriach, czyli: "Obraz" (nagradza kapituła TVP), "Słowo" (PAP) oraz "Idea" (rozgłośnie regionalne Polskiego Radia - Audytorium 17). 

Laureat w kategorii "Muzyka"

Józef Skrzek to pionier rodzimej sceny rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista, kompozytor zaskakujący i zachwycający słuchaczy już od ponad 50 lat. Muzyk, pochodzący z Górnego Śląska (ur. w 1948 r. w Siemianowicach Śląskich), ukończył renomowaną szkołę średnią im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach w klasie fortepianu. W 1969 roku rozpoczął współpracę z formacjami Mariolaine & Swinging Soul Corporation, Ślężanie i Ametysty. W 1970 roku został członkiem zespołu Breakout, z którym nagrał płytę "70a". W 1971 roku założył - wraz z Apostolisem Anthimosem i Jerzym Piotrowskim – Silesian Blues Band (od 1973 roku jako SBB). Grupa nagrała kilkanaście albumów, czym umocniła swoją pozycję jako jednego z najciekawszych i najbardziej oryginalnych zespołów polskiego rocka progresywnego. SBB zawiesił swoją działalność w 1980 roku, by reaktywować się w 2000 roku.

Obecnie Józef Skrzek występuje również solo w autorskich projektach łączących brzmienia akustyczne z elektroniką. Komponuje muzykę teatralną, telewizyjną oraz filmową. W 2017 roku otrzymał złoty medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis", w 2018 został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, a w 2019 roku - Krzyżem Wolności i Solidarności.

Nominowani

W kategorii "Muzyka" nominowani byli również: Agnieszka Budzińska-Bennett - wokalistka, pianistka, harfistka i muzykolog, na stałe mieszkająca w Szwajcarii, założycielka międzynarodowego zespołu muzyki dawnej Peregrina - doceniona za promocję polskiej kultury na całym świecie, niezwykłe umiejętności i pasję, z którą przybliża słuchaczom zapomniane skarby polskiej muzyki dawnej, w tym za nagranie z Chórem Polskiego Radia "Melodii na psałterz polski" Mikołaja Gomółki; Leszek Możdżer - wybitny muzyk jazzowy, kompozytor, producent i twórca muzyki filmowej, nominowany za dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, i wreszcie - za nieczęstą umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji.

Czytaj także:

W skład tegorocznej kapituły przyznającej nagrodę w kategorii "Muzyka" weszli: piosenkarka Halina Frąckowiak, muzyk jazzowy i kompozytor Jan Ptaszyn Wróblewski (Laureat 2019), światowej sławy śpiewak operowy Piotr Beczała (Laureat 2020), muzyk, kompozytor, lider zespołu Trebunie-Tutki Krzysztof Trebunia-Tutka oraz producent muzyczny Wojciech Trzciński (przewodniczący).

Nagrody Specjalne

Zarząd Polskiego Radia wręczył również swoje Nagrody Specjalne. Otrzymały je: Elżbieta Berus-Tomaszewska - historyk, znawca historii II wojny światowej, dyrektor Archiwum Polskiego Radia - uhonorowana przez Zarząd Polskiego Radia Nagrodą Specjalną za niestrudzoną pracę w dziedzinie popularyzacji wiedzy o historii polskich zrywów zbrojnych XX wieku z Powstaniem Warszawskim na czele oraz doprowadzenie do wpisania kolekcji 93. metalowych płyt gramofonowych Polskiego Radia z września 1939 roku - z przemówieniami m.in. Stefana Starzyńskiego i Józefa Becka – na Listę Krajową programu UNESCO „Pamięć świata”; Małgorzata Małaszko - muzykolog, autorka opraw muzycznych spektakli teatru Polskiego Radia, od 2011 roku dyrektor Programu 2 Polskiego Radia - uhonorowana przez Zarząd Polskiego Radia Nagrodą Specjalną za wieloletnią, pełną pasji i sukcesów, promocję ambitnej kultury na antenie radiowej Dwójki, w tym muzyki klasycznej, jazzowej oraz ludowej i literatury, a także za organizację lub współorganizację wielu prestiżowych wydarzeń muzycznych rangi światowej - z Międzynarodowym Konkursem Pianistycznym im. Fryderyka Chopina na czele.


Posłuchaj
00:53 Nagrody Mediów Publicznych.mp3 Wręczono Nagrody Mediów Publicznych (IAR)

Wyróżnieni w pozostałych kategoriach

Nagrody Mediów Publicznych przyznawane są przez cztery instytucje publiczne. Oprócz Polskiego Radia wręcza je także Telewizja Polska - za osiągnięcia w dziedzinie obrazu - oraz Polska Agencja Prasowa, która nagradza twórców posługujących się słowem. W tym roku po raz pierwszy swoją nagrodę, nazwaną "Idea", wręczyły też rozgłośnie regionalne Polskiego Radia (Audytorium 17). 

W wymienionych dziedzinach nagrody otrzymali: Elżbieta Jaworowicz ("Obraz", TVP), Joanna Siedlecka ("Słowo", PAP) oraz Piotr Semka ("Idea", Audytorium 17).

Nagrodę Specjalną TVP otrzymali: Kalina Cyz (dyrektor TVP Kultura), Ewa Stankiewicz (reżyser, autorka m.in. filmu dokumentalnego "Stan zagrożenia"), Krystian Kuczkowski i Michał Bandurski (twórcy filmu "Krzysztof Krawczyk - całe moje życie") oraz Piotr Śliskowski (autor zdjęć do serialu "Stulecie winnych").

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.

Retransmisja gali we wtorek 30 listopada w radiowej Jedynce o godz. 21.00.

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem