Szczyt Planet Budapest 2021. Prezydent: będziemy skuteczniej godzić wzrost gospodarczy z dbałością o klimat
Prezydent Andrzej Duda w ramach panelu "Leaders For the New World" na konferencji Planet Budapest 2021 przyznał, że "30 lat istnienia Grupy Wyszehradzkiej pokazuje, że jesteśmy w stanie nadawać naszej wspólnocie impulsy rozwojowe dzięki dynamice i potencjałowi naszych dobrze wykształconych, zdolnych i kreatywnych, a przede wszystkim pracowitych obywateli".
2021-11-30, 11:25
Prezydent podkreślił we wtorek podczas otwarcia panelu "Leaders For the New World" w ramach poświęconej problematyce zrównoważonego rozwoju konferencji Planet Budapest 2021, iż cieszy się, że Grupa Wyszehradzka oprócz forum wymiany doświadczeń i wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach istotnych dla przyszłości regionu i UE coraz częściej staje się też platformą ważnych dyskusji na inne, szersze tematy.
Prezydent zwracał uwagę, że 30 lat istnienia Grupy Wyszehradzkiej pokazuje, że "jesteśmy w stanie nadawać naszej wspólnocie impulsy rozwojowe dzięki dynamice i potencjałowi naszych dobrze wykształconych, zdolnych i kreatywnych, a przede wszystkim pracowitych obywateli". - Potrafimy przywracać rozwój Europy na właściwe tory [...], czy też doładowywać Europę, choćby tą niezwykle ważną, pozytywną energią - zaznaczył prezydent.
Planet Budapest 2021 to objęta patronatem prezydenta Węgier konferencja firm z krajów Grupy Wyszehradzkiej, które działają w sektorach powiązanych z tematyką zrównoważonego rozwoju; odbywa się ona w tym roku w tej formule po raz pierwszy. Wśród najważniejszych tematów omawianych na konferencji są energetyka oraz ochrona środowiska, a także ścieżki wychodzenia wyszehradzkich firm z pandemii COVID-19 i możliwość dostosowania do zasad zrównoważonego rozwoju.
"Będziemy skuteczniej godzić wzrost gospodarczy z dbałością o klimat"
- Pandemia doprowadziła do ewolucji modeli biznesowych. Przyspieszyła rozwój innowacji i wdrażanie nowych technologii, zwłaszcza w dziedzinie medycyny, handlu internetowego, zdalnej edukacji, administracji czy logistyki. Na znaczeniu zyskały internet rzeczy, Big Data i uczenie maszynowe - mówił.
Przekonywał, że liczba innowacji wzrosła także w Polsce, a z niektórymi z tych innowacji będzie można zapoznać się podczas towarzyszącej szczytowi wystawy. Duda zachęcał do kontaktów z przedstawicielami PAIiH, udzielającymi informacji na temat otoczenia gospodarczo-prawnego w Polsce.
Zwrócił uwagę, że obok Grupy Wyszehradzkiej istnieje też Inicjatywa Trójmorza. - W jej ramach dążymy do rozwijania innowacyjnych i inteligentnych rozwiązań transportowych, energetycznych i cyfrowych - podkreślał. Tych, którzy jeszcze nie znają Inicjatywy Trójmorza, zachęcał do zapoznania się z szansami, jakie inicjatywa ta stwarza.
- Polska, w ramach odbudowy po spowolnieniu, wywołanym pandemią, w ramach długookresowej strategii rozwoju koncentrować się będzie na obszarach takich jak inwestycje infrastrukturalne w obszarach strategicznych, zrównoważony transport, zdrowie, cyfryzacja czy innowacyjność, a także na wielkim wyzwaniu sprawiedliwej transformacji energetycznej w kierunku gospodarki neutralnej klimatycznie - zapowiedział również Duda.
- Będziemy starać się jeszcze skuteczniej godzić zdrowy wzrost gospodarczy z dbałością o środowisko naturalne, o klimat - podkreślał. Jednocześnie zwracał uwagę, że od wielu lat "emisyjność polskiej gospodarki spada, a PKB rośnie, co jest cechą charakterystyczną naszego regionu, unikalną w skali świata".
- Ofensywa dyplomatyczna premiera. Przydacz: solidarność i jedność UE powinna pozostać podstawową wartością
- "W tej sprawie można stworzyć pewną grupę poparcia". Lachert o działaniu V4 ws. kryzysu na granicy
dn
REKLAMA