Co dalej z organizatorami antysemickiego marszu w Kaliszu? Kontrowersyjna decyzja sądu

Sąd Okręgowy w Kaliszu na posiedzeniu niejawnym przychylił się do zażaleń obrońców Wojciecha O., Marcina O. oraz Piotra R. i zezwolił na uchylenie tymczasowego aresztu dla organizatorów antysemickiego marszu. Podejrzani będą mogli wyjść na wolność po wpłaceniu poręczeń majątkowych.

2021-11-30, 16:49

Co dalej z organizatorami antysemickiego marszu w Kaliszu? Kontrowersyjna decyzja sądu
Kalisz. Organizatorzy antysemickiego marszu. Foto: Screen YouTube

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa sądu Edyta Janiszewska Wojciech O. i Marcin O. - jeżeli chcą opuścić areszt - muszą wpłacić po 20 tys. zł poręczenia, w przypadku Piotra R. sąd zdecydował o poręczeniu w wysokości 10 tys. zł.

- Sąd zmienił postanowienie sądu rejonowego ws. aresztu, ponieważ przesłanka dotycząca ukrywania się lub ucieczki przez podejrzanych była czysto hipotetyczna. Zdaniem sądu nie zachodzi taka obawa, ponieważ wszyscy wskazali miejsce zamieszkania - wyjaśniła rzeczniczka.

Edyta Janiszewska poinformowała, że podejrzani muszą wpłacić kaucje w ciągu siedmiu dni. - Ponadto sąd zastosował wobec nich dozór policji z obowiązkiem meldowania się na komisariatach w ich miejscach zamieszkania dwa razy w tygodniu. O każdym przypadku opuszczenia miejsca pobytu również muszą zawiadomić policję - dodała.

Kalisz. Antysemicki marsz

W czwartek, 11 listopada, w Kaliszu zorganizowano marsz, którego uczestnicy, wznosząc antysemickie hasła, przemaszerowali na Główny Rynek, gdzie spalili tekst Statutu Kaliskiego - przywileju tolerancyjnego dla Żydów wydanego przez księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego w 1264 r.

REKLAMA

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa złożył prezydent Kalisza.

Trzem organizatorom marszu - Piotrowi R., Wojciechowi O. oraz Marcinowi O. - przedstawiono zarzuty dotyczące publicznego nawoływania do nienawiści i znieważenia grupy ludności z powodu ich przynależności narodowej i wyznaniowej oraz publicznego nawoływania do popełniania przestępstw przeciwko takim osobom. Grozi im za to do pięciu lat więzienia.

Kalisz. Wcześniejsze postanowienie

Sąd Rejonowy w Kaliszu - na wniosek prokuratury - zastosował wobec podejrzanych trzymiesięczny areszt. Wnioski o tymczasowe aresztowanie prokuratura uzasadniła m.in. obawą matactwa procesowego ze strony podejrzanych oraz ukrycia się, a nawet ucieczki w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej.

Zdaniem sądu rejonowego "żaden inny środek zapobiegawczy nie jest w stanie zagwarantować prawidłowego toku postępowania karnego w tej sprawie".

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Antysemicki marsz w Kaliszu FORUM 1200 (1).jpg
Prowokatorzy i ignoranci. Felieton Miłosza Manasterskiego

Zażalenie na postanowienie złożyli obrońcy podejrzanych. We wtorek Sąd Okręgowy zmienił postanowienie Sądu Rejonowego w Kaliszu.

- Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania z tym zastrzeżeniem, że zostanie uchylony w przypadku wpłacenia poręczenia majątkowego w określonej przez sąd wysokości - powiedział prokurator Rafał Michalak.

Pod kaliskim sądem pojawiła się grupa manifestujących, popierających działania podejrzanych. Domagali się uchylenia wobec nich tymczasowego aresztowania. Wejście do sądu zabezpieczali policjanci.

Zobacz także:

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej