Pomagał migrantom nielegalnie przekraczać granicę. Funkcjonariusze SG zatrzymali obywatela Ukrainy
Straż Graniczna poinformowała o zatrzymaniu obywatela Ukrainy, który jest podejrzany o pomoc migrantom w nielegalnym przekraczaniu granicy. Decyzją Sądu 37-letni mężczyzna trafił do aresztu na dwa miesiące.
2021-11-30, 17:04
Rzeczniczka Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej mjr Joanna Konieczniak przypomniała, że w ubiegłym tygodniu w okolicach Węglińca (Dolnośląskie) funkcjonariusze Straży Granicznej oraz Służby Ochrony Kolei zatrzymali 14 migrantów z Iraku i Iranu.
- Z uwagi na miejsce zatrzymania było jasne, że nie dostali się oni tam samodzielnie; funkcjonariusze Straży Granicznej podjęli działania, aby ustalić osobę, która przewiozła ich na polsko-niemieckie pogranicze - powiedziała mjr Konieczniak.
Przyznał się do zarzutów
W efekcie zatrzymano 37-letniego obywatela Ukrainy. Mężczyzna jest podejrzany o pomoc migrantom w nielegalnym przekraczaniu granicy. W jego mieszkaniu znaleziono 70 tys. zł.
Według Straży Granicznej, mężczyzna przyznał się do zarzutów. Decyzją sądu został aresztowany na dwa miesiące.
REKLAMA
Mjr Konieczniak poinformowała, że od początku sierpnia funkcjonariusze z placówek Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 61 osób, które usłyszały zarzut pomocnictwa w organizowaniu przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom. 55 z nich to cudzoziemcy. Na Dolnym Śląsku zatrzymano 9 takich osób.
Kilkadziesiąt tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy
Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tys. prób zanotowano w październiku.
Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.
Do połowy przyszłego roku, na mocy specustawy, na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.
REKLAMA
- "Taktyka nocnych ataków przy wsparciu białoruskich służb". Stanisław Żaryn o sytuacji na granicy
- Bunt w ośrodku w Wędrzynie. "Rzucali krzesłami, podpalali przedmioty, próbowali sforsować ogrodzenie"
es
REKLAMA