more_horiz
Wiadomości

Premier: limity obowiązują od kilku miesięcy, teraz je podnieśliśmy

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 21:47
- Dzisiaj, jak przedsiębiorca, właściciel który chce wpuścić do kina, teatru, restauracji, czy do jakiegoś zakładu usługowego 50 procent (klientów) to nie musi sprawdzać, czy ktoś jest zaszczepiony czy nie. Jeśli chciałby wpuścić więcej osób, to powinien sprawdzać - mówił w TVP Info premier Mateusz Morawiecki. - Te zasady są już dzisiaj lepiej egzekwowane niż dwa miesiące temu - dodał.
Szef rządu podkreślił, że limity obowiązują w Polsce od miesięcy. Teraz zostały podniesione
Szef rządu podkreślił, że limity obowiązują w Polsce od miesięcy. Teraz zostały podniesioneFoto: Shutterstock/Melinda Nagy

Od 1 grudnia będą obowiązywały nowe zasady przeciwpandemiczne. Będą one bardziej restrykcyjne niż obecne i będą dotyczyć m.in. limitów. w niektórych miejscach. - Już od kilku miesięcy limity obowiązują. Teraz te limity podnieśliśmy - powiedział szef rządu w rozmowie z TVP Info.

Posłuchaj
00:57 Obostrzenia SPEC Góra IAR.mp3 Od dziś obowiązują dodatkowe obostrzenia sanitarne. Relacja Barbary Góry (IAR)

"Wszyscy się przestraszyliśmy"

- Dzisiaj, jak przedsiębiorca, właściciel który chce wpuścić do kina, do teatru czy do restauracji, czy do jakiegoś zakładu usługowego 50 procent to nie musi sprawdzać, czy ktoś jest zaszczepiony czy nie. Jeśli chciałby wpuścić więcej osób, to powinien sprawdzać - dodał i przyznał, że przedsiębiorcy mogą sprawdzać poprzez poproszenie o okazywanie kodów QR.

Jak ocenił premier Mateusz Morawiecki, "te zasady są już dzisiaj lepiej egzekwowane niż dwa miesiące temu". - Wszyscy się niestety znowu przestraszyliśmy koronawirusa - mówił dalej szef polskiego rządu. - Cieszę się też, że z tego względu jest więcej osób chętnych do szczepienia, znacznie więcej osób - wszyscy ruszyli z powrotem do szczepień - dodał.

"Sprawdzimy, jakie są wasze realne intencje"

Pytany, czy projekt ustawy o weryfikacji certyfikatów covidowych przez pracodawcę jest możliwy do przyjęcia, odpowiedział: "byłbym za tym". - Mamy w Polsce, jak i w całej Europie, dość silny ruch antyszczepionkowy inspirowany, niestety, również z zewnątrz, ale on jest - mówił. - Liczymy się z tym, że w naszym klubie możemy nie znaleźć wystarczająco dużego poparcia - dodał.

W tym kontekście Mateusz Morawiecki przypomniał, że w ubiegłym tygodniu marszałek Sejmu Elżbieta Witek spotkała się z przedstawicielami opozycji. - Łatwo jest krzyczeć, domagać się, ale sprawdzimy, jakie są wasze realne intencje i w związku z tym jest teraz sprawdzana gotowość po stronie opozycji do wspólnego wystąpienia z ustawą, która pozwoliłaby pracodawcy na sprawdzanie zaszczepiana pracowników, bez wyciągania żadnych złych konsekwencji - mówił i podkreślił, że to miałoby mieć wpływ na organizację pracę i przyznał, że on chciałby mieć pewność, że urzędnik, który go obsługuje, był zaszczepiony.

Nowe obostrzenia, także w usługach

W poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział wprowadzenie od 1 grudnia do 17 grudnia nowych obostrzeń epidemicznych. W związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzony zostaje pakiet alertowy obostrzeń.

Posłuchaj
00:53 obostrzenia i inne spec .mp3 Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe zasady wobec wariantu koronawirusa zwanego Omikron - relacja Joanny Stankiewicz (IAR)

Duża część planowanych obostrzeń dotyczy wprowadzenia limitów obłożenia różnego rodzaju obiektów - np. limit 50 proc. obłożenia będzie obowiązywał w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych. Limit 50 proc. obłożenia będzie obowiązywał również w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki (obecnie 75 proc. obłożenia).

Obejrzyj także rozmowę z rzecznikiem rządu Piotrem Müllerem w poranku Polskiego Radia 24

Czytaj także: 

mbl

Zobacz także

Zobacz także