more_horiz
Wiadomości

Szef MSWiA wprowadził zakaz przebywania przy granicy z Białorusią. Będzie obowiązywał przez trzy miesiące

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 22:05
Jak wynika z opublikowanego rozporządzenia MSWiA, od 1 grudnia do 1 marca w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią obowiązywać będzie zakaz przebywania. 
Szef MSWiA wprowadził zakaz przebywania przy granicy z Białorusią na trzy miesiące
Szef MSWiA wprowadził zakaz przebywania przy granicy z Białorusią na trzy miesiąceFoto: Twitter.com/@Straz_Graniczna

Wiceszef MSWiA Błażej Poboży poinformował, że zakaz przebywania na terenie przygranicznym zostanie wprowadzony na takim samym obszarze, w jakim obecnie obowiązuje stan wyjątkowy, czyli w pasie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią.

Posłuchaj
00:49 Granica SPEC Lis IAR.mp3 Od północy obowiązuje rozporządzenie szefa MSWiA dot. zakazu przebywania w miejscowościach przy granicy z Białorusią. Relacja Przemysława Lisa (IAR)

Zakaz został wprowadzony rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji i będzie na początek obowiązywał przez trzy miesiące. Umożliwia to nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a uprzednio Sejm odrzucił poprawki Senatu.

Regulacje wynikające z ustawy o ochronie granicy

Przepisy nowelizacji umożliwiają wprowadzenie zakazu na szczególnie narażonych obszarach przy linii granicy zewnętrznej - z Białorusią, Ukrainą i Rosją - w drodze rozporządzenia szefa MSWiA po zasięgnięciu opinii komendanta głównego Straży Granicznej.

Z zakazu wyłączeni będą m.in. mieszkańcy czy osoby prowadzące tam działalność gospodarczą, załatwiające sprawy urzędowe lub biorące udział w kulcie religijnym. Zakaz nie będzie dotyczył ponadto załóg karetek pogotowia i innych służb interwencyjnych, a także funkcjonariuszy i żołnierzy na służbie.

Na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie tam również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Nowe przepisy wejdą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli o północy w środę, z wyjątkiem przepisów regulujących służbę funkcjonariuszy SG, które wejdą w życie 1 stycznia 2022 r.

Zobacz także: "24 Pytania - Rozmowa Poranka" rzecznik rządu Piotr Müller

Czytaj także: 

ng

Zobacz także

Zobacz także