more_horiz
Wiadomości

Konkurs na multipleks DAB+ jeszcze w tym roku. Witold Kołodziejski przedstawił kierunki rozwoju radia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 18:25
Witold Kołodziejski przedstawił informację na temat aktualnego stanu procesu cyfryzacji radia. Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mówił w Sejmie, że radiofonia cyfrowa w standardzie DAB+ - zarówno w Polsce, jak i w Europie - będzie się w najbliższym czasie rozwijała.
Witold Kołodziejski poinformował w Sejmie, że w 2022 roku cyfrowy sygnał wszystkich programów rozgłośni będzie docierał już do 80 proc. mieszkańców Polski
Witold Kołodziejski poinformował w Sejmie, że w 2022 roku cyfrowy sygnał wszystkich programów rozgłośni będzie docierał już do 80 proc. mieszkańców PolskiFoto: PAP/Tomasz Gzell

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji powiedział, że Rada przygotowuje konkurs na multipleks ogólnopolski DAB+. Do końca tego roku wyda ogłoszenie w tej sprawie.

- Na razie - jeśli chodzi o liczbę dostępnych cyfrowo programów - jesteśmy w tyle w porównaniu do innych państw europejskich, ponieważ mamy jeden multipleks o pojemności 12 programów i nie wszystkie są ogólnopolskimi. Ale zasięgi stopniowo się poprawiają. Ostatnio Polskie Radio rozszerzyło zasięg swojego multipleksu tak, żeby wypełnić główne korytarze komunikacyjne. Dzięki temu kierowca nie będzie miał dyskomfortu tracenia zasięgu słuchając na przykład Radia Kierowców - powiedział przewodniczący Rady.

Zwiększanie zasięgu nadawania DAB+

Wiosną przyszłego roku Polskie Radio zwiększy zasięg nadawania w ramach cyfrowego systemu DAB+. Obecnie cyfrowy sygnał wszystkich programów rozgłośni dociera do około 67 proc. mieszkańców Polski. Wiosną ma to być około 80 proc. mieszkańców. Rozszerzenie ma objąć najważniejsze szlaki komunikacyjne w Polsce.

Polskie Radio nadaje obecnie wszystkich dziewięć programów poprzez cyfrowy system DAB+. To nie tylko cztery programy ogólnopolskie, których można słuchać także na falach UKF, ale także kanały tematyczne takie jak Polskie Radio Dzieciom czy Polskie Radio Kierowców.

Posłuchaj
00:28 11430853_1.mp3 Witold Kołodziejski o aktualnym stanie cyfryzacji radia w Polsce (IAR) 

Sama technologia DAB+ staje się coraz bardziej popularna w całej Europie. System wykorzystywany jest w 30 krajach na kontynencie, a według Europejskiej Unii Nadawców, cyfrowo nadaje już ponad 400 stacji radiowych. Ich liczba znacząco wzrosła w ciągu ostatnich kilka lat.

Czytaj także:

st

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem