"Jeden z architektów polskiej niepodległości". Uroczystości w 80. rocznicę śmierci marszałka Śmigłego-Rydza

2021-12-02, 16:13

"Jeden z architektów polskiej niepodległości". Uroczystości w 80. rocznicę śmierci marszałka Śmigłego-Rydza
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wskazał, że czarna legenda stworzona przez komunistów i przeciwników politycznych do dziś ciągnie się za Rydzem-Śmigłym. Foto: Twitter/IPN

W Warszawie upamiętniono Edwarda Śmigłego-Rydza, marszałka Polski, Naczelnego Wodza w wojnie obronnej 1939 roku, legionistę oraz uczestnika wojny polsko-bolszewickiej. Odprawiona została msza, złożono wieńce pod pamiątkową tablicą. 

Mszy świętej w 80. rocznicę śmierci marszałka, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przewodniczył wikariusz generalny biskupa polowego Wojska Polskiego ksiądz pułkownik Bogdan Radziszewski, który w homilii podkreślił zasługi Naczelnego Wodza dla ojczyzny.

- Jest to postać wielkiego Polaka i dowódcy. Człowieka budującego swoje życie na skale. Na mocnym fundamencie solidnego wykształcenia, zaangażowania w sprawy Ojczyzny i troski o drugiego człowieka. Marszałek Piłsudski dał mu świadectwo w krótkich słowach: "Pod względem mocy charakteru i woli stoi najwyżej pośród polskich generałów, z podwładnymi jest równy, spokojny, pewny siebie i sprawiedliwy. Polecam każdemu, dla dowodzenia armią" - mówił wikariusz generalny biskupa polowego Wojska Polskiego.

Szlachetne poczucie obowiązku

Kapłan w homilii przywołał również słowa marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza o zachowaniu dziedzictwa kultury narodu i wiary Kościoła.

- Starałem się łączyć naród, dać armii poczucie jej wysokiej misji - jako strażniczki naszych swobód. Każdy polski chłopiec, który uczy się modlitwy, uczy się także, iż powinien stać się dobrym żołnierzem, aby móc bronić swego kraju. Nie jest to militaryzm, lecz szlachetne poczucie obowiązku, zrodzone z naszego niebezpiecznego położenia geograficznego, które wymaga od każdego Polaka jak najwyższych zalet: obywatela i żołnierza - dodał ksiądz pułkownik Bogdan Radziszewski.

Czarna legenda

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk zaznaczył, że osiemdziesiąta rocznica śmierci Edwarda Śmigłego-Rydza to dobry czas, by przywrócić dobre imię marszałkowi. 

- Dlatego, że czarna legenda stworzona przez komunistów i przez jego przeciwników politycznych, niestety ciągnie się za nim po dziś dzień. A trzeba pamiętać, że to jeden z architektów polskiej niepodległości. To człowiek niezwykle odważny i dzielny - zauważył minister Kasprzyk.

Pogrzeb państwowy i wojskowy

Dodał, że obecnie prowadzone są badania antropologiczne i genetyczne dotyczące grobu marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza na warszawskich Powązkach.

- Badania zapoczątkowane zostały dwa tygodnie temu przez Instytut Pamięci Narodowej pracami ekshumacyjnymi w kwaterze 139 na warszawskich Powązkach. Mamy nadzieję, że badania potwierdzą, że istotnie marszałek spoczywał w kwaterze 139. Kiedy jego tożsamość zostanie potwierdzona, wówczas należy się marszałkowi pogrzeb państwowy i wojskowy - podkreślił Jan Józef Kasprzyk.

Po mszy szef UdSKiOR w imieniu Premiera Morawieckiego, delegacja MEiN, IPN, dowódca operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał Tomasz Piotrowski oddali hołd marszałkowi przed tablicą na warszawskim Mokotowie. Złożono również wieńce od Prezydenta i Marszałek Sejmu. Tam w czasie okupacji przez kilka miesięcy mieszkał wówczas generalny inspektor Sił Zbrojnych, gdzie zmarł 2 grudnia 1941 roku.

Posłuchaj

Ksiądz pułkownik Bogdan Radziszewski o zasługach Edwarda Rydza-Śmigłego (IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

 

fc

Polecane

Wróć do strony głównej