more_horiz
Wiadomości

Żołnierze z Wielkiej Brytanii i Estonii w Polsce. Prezydent wydał zgodę

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 17:46
Prezydent Andrzej Duda wydał postanowienie w sprawie zgody na pobyt komponentu Sił Zbrojnych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz komponentu Sił Zbrojnych Republiki Estońskiej na terytorium Polski. Jest to element dodatkowego wsparcia w działaniach ochraniających zewnętrzną granicę UE i NATO.
Prezydent wydał rozporządzenie, na mocy którego wojska Wielkiej Brytanii i Estonii będą wspierać polskich żołnierzy w walce z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią
Prezydent wydał rozporządzenie, na mocy którego wojska Wielkiej Brytanii i Estonii będą wspierać polskich żołnierzy w walce z kryzysem migracyjnym na granicy z BiałorusiąFoto: DWOT

Zgodnie z postanowieniem w związku z kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej, na terytorium Polski będzie przebywać do 155 żołnierzy i personelu cywilnego wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi oraz do 55 pojazdów wojska Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Ponadto możemy liczyć na 150 żołnierzy i personelu cywilnego wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi oraz do 60 pojazdów wojska Republiki Estońskiej.

Komponenty tych wojsk, w naszym kraju, będą stacjonowały od 2 grudnia 2021 r. do 30 kwietnia 2022 r.

Zgodnie z przepisami ustawy z 1999 roku, o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium, zgodę na taki pobyt wydaje prezydent na wniosek szefa MON, skierowany po uzyskaniu zgody premiera.

Andrzej Duda wydał zgodę

Do postanowienia prezydenta, na Twitterze odniósł się szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

"Dziękujemy Wielkiej Brytanii i Estonii- za solidarność, wsparcie polityczne i wojskowe" - napisał. Dodał, że komponenty "będą realizowały zadania związane ze wsparciem inżynieryjnym i rozpoznawczym operacji Sił Zbrojnych RP, prowadzonej w strefie nadgranicznej".

ZOBACZ TAKŻE: Paweł Soloch w "Sygnałach dnia"

Czytaj także:

IAR/prezydent.pl/bf

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem