Spotkanie liderów europejskich partii konserwatywnych w Warszawie. Tematem m.in. przyszłość UE
Dyskusje m.in. o współpracy i przyszłości Unii Europejskiej, w tym o reformach instytucjonalnych - to tematy, jakie w Warszawie poruszają liderzy europejskich partii konserwatywnych. Inicjatorem rozmów jest prezes PiS Jarosław Kaczyński.
2021-12-04, 12:55
- W spotkaniu biorą udział m.in. premier Węgier Viktor Orban, szef hiszpańskiej partii Vox Santiago Abascal, lider francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, a także przedstawiciele prawicowych partii z m.in. z Austrii, Belgii, Finlandii, Holandii oraz Rumunii
- Rozmowy w ramach szczytu odbywają się za zamkniętymi drzwiami
- Prowadzone są negocjacje w sprawie utworzenia jednej, wspólnej prawicowej frakcji w Parlamencie Europejskim
- Szef hiszpański partii Vox przekazał Polsce wsparcie w obliczu kryzysu na granicy z Białorusią
- Spotkanie ma zakończyć się wspólnym oświadczeniem liderów ugrupowań
Poza liderem PiS w spotkaniu bierze udział premier Mateusz Morawiecki, a także szefowie kilkunastu konserwatywnych partii europejskich, w tym przewodniczący Fideszu, premier Węgier Viktor Orban, przewodniczący hiszpańskiego Vox Santiago Abascal oraz szefowa francuskiego Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen.
Dyskusje odbywają się za zamkniętymi drzwiami. Z oficjalnych zapowiedzi wynikało, że rozmowy dotyczą przyszłości Unii Europejskiej, potrzebnych zmian w instytucjach unijnych, oraz planu zacieśnienia współpracy na poziomie europejskim. Na koniec spotkania liderzy partii konserwatywnych mają przedstawić wspólne oświadczenie.
Równolegle prowadzone są negocjacje w sprawie utworzenia jednej, wspólnej prawicowej frakcji w Parlamencie Europejskim - gdyby do takiej koalicji doszło, konserwatyści staliby się trzecią siłą w europarlamencie.
Posłuchaj
Reakcje na spotkanie
W mediach społecznościowych najważniejszych polityków prawicy w Europie to właśnie spotkanie w Warszawie jest tematem numer jeden. "W Warszawie, gdzie spotyka się dziś wielu przedstawicieli partii suwerennych, mogłam ponownie porozmawiać z premierem Węgier Viktorem Orbánem" - napisała Marie Le Pen.
REKLAMA
"Jestem bardzo zaszczycony, że mogę ponownie odwiedzić Polskę, gdzie będę mógł wyrazić poparcie dla polskiego rządu w obliczu ataku na jego granice i będziemy mogli wzmocnić sojusz między siłami patriotycznymi Europy. Dziękuje premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za zaproszenie" - napisał z kolei hiszpański polityk Santiago Abascal.
Szef hiszpański partii Vox po spotkaniu z premier Mateuszem Morawieckim napisał także: "Przekazałem naszym polskim przyjaciołom wsparcie hiszpańskich patriotów w obliczu inwazji migracyjnej i szantażu liberalnych biurokratów z Brukseli".
Według Krzysztofa Sobolewskiego, sekretarza generalnego Prawa i Sprawiedliwości, partie konserwatywne "szukają odpowiedzi na zagrożenia i konsekwencje łamania traktatów przez europejskie instytucje". Jak dodał we wpisie na Twitterze, chodzi tu "o szczególnie Komisję Europejską"
Kontynuacja deklaracji partii prawicowych i konserwatywnych
- Będzie to kontynuacja tego, co zostało zapoczątkowane w lipcu, gdy została przyjęta deklaracją liderów partii prawicowych i konserwatywnych. Liczymy w sobotę na dobrą dyskusję, na budowanie podstaw do szerszej współpracy partii konserwatywnych z całej Europy, zarówno w ramach dzisiejszego politycznego układu w Parlamencie Europejskim, jak i tego, który będzie w przyszłości - mówił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel, który w partii odpowiada za kontakty międzynarodowe.
Jak dodał, spotkanie będzie podzielone na dwie zamknięte sesje robocze i zakończy się prawdopodobnie przyjęciem wspólnego oświadczania liderów ugrupowań.
- W trakcie debat liderzy ugrupowań konserwatywnych będą dyskutowali o przyszłości Unii Europejskiej i ewentualnych reformach instytucjonalnych, których Wspólnota wymaga. Liderzy będą też poruszać kwestię przyszłej współpracy - zapowiedział Fogiel.
REKLAMA
Deklaracja
Na początku lipca br. członkowie prawicowych, konserwatywnych ugrupowań, których przedstawiciele zasiadają w Parlamencie Europejskim, podpisali wspólną deklarację ideową. Deklaracja została podpisana m.in. przez: prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, przewodniczącą Braci Włochów Giorgię Meloni, przewodniczącego hiszpańskiego Vox Santiago Abascala, przewodniczącego Fideszu Viktora Orbana, przewodniczącego Ligi Matteo Salviniego oraz przedstawicieli kilkunastu innych partii centroprawicowych.
W deklaracji jej sygnatariusze podkreślili, że celem podjętej przez nich współpracy jest głęboka reforma UE poprzez powrót do idei, które legły u jej podstaw z suwerenną rolą narodów europejskich. Ponadto w deklaracji zwrócono uwagę na spadek zaufania obywateli państw członkowskich do tej instytucji, co - według sygnatariuszy - jest konsekwencją "reinterpretacji treści Traktatów".
dz
REKLAMA