Zmiany w systemie handlu uprawnieniami do emisji. W Sejmie projekt uchwały
Podczas czwartkowego posiedzenia posłowie debatują nad projektem uchwały, wzywającej państwa Unii Europejskiej do zawieszenia wspólnotowego systemu handlu uprawnieniami do emisji.
2021-12-09, 14:14
Poseł sprawozdawca Jan Warzecha z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że projekt wyraża wsparcie dla polskiego rządu, którego przedstawiciele mają złożyć wniosek o zmiany w systemie na posiedzeniu Rady Europejskiej 16 grudnia.
Dodał, że członkowie sejmowej komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych twierdzili, iż system handlu emisjami jest niesprawiedliwym podatkiem, mającym charakter spekulacyjny.
Cena emisji CO2 bije rekordy i dochodzi do poziomu 89 euro za wyemitowanie tony dwutlenku węgla.
Komisja przyjęła projekt uchwały stosunkiem głosów 15 do 8 i wniosła o jej przyjęcie przez Sejm.
REKLAMA
Prace nad funduszem kompensacyjnym oraz dodatkiem osłonowym
W czwartek posłowie kontynuowali prace nad projektem ustawy o funduszu kompensacyjnym, który zakłada, że gdy w wyniku szczepienia pojawią się działania niepożądane, które by spowodowały konieczność hospitalizacji przez co najmniej 14 dni, albo wystąpi wstrząs anafilaktyczny, zaszczepionemu będzie przysługiwało świadczenie kompensacyjne. Będzie ono miało charakter zryczałtowanej kwoty, a jej wysokość będzie zależała przede wszystkim od długości hospitalizacji.
Posłowie dalej pracują też nad projektem ustawy o dodatku osłonowym, który jest częścią rządowej tarczy antyinflacyjnej. Celem projektu jest umożliwienie wypłaty dodatków w kwocie od 400 do 1150 zł w zależności od wielkości i dochodów gospodarstwa domowego.
Posłuchaj
- "Nowa metoda naliczania opłat za śmieci jest nieekologiczna". Zieloni krytykują decyzję warszawskich radnych
- Jakie są koszty polityki klimatycznej UE dla polskich firm i rodzin? Znamy wyliczenia PIE
ng
REKLAMA