Szefowa MSZ Niemiec w Warszawie: łączy nas przyjaźń, pamiętamy o niemieckiej winie
- Niemcy i Polskę łączy przyjaźń, która nie jest oczywista, zważywszy cierpienie Polaków w czasie niemieckiej okupacji - powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem.
2021-12-10, 14:27
- Rozmawialiśmy o wielu tematach, w których jesteśmy zgodni, ale też o sprawach, które nas dzielą - powiedziała Baerbock w piątek w Warszawie.
Podkreśliła, że Polskę i Niemcy łączą więzy przyjaźni, co zapisano także w umowie koalicyjnej. - Przyjaźń polsko-niemiecka w UE jest czymś bezcennym, nie jest oczywistością, zwłaszcza jeśli chodzi o cierpienie Polaków z winy Niemiec podczas wojny i okupacji – powiedziała.
- Chciałabym podkreślić, że w umowie koalicyjnej jest nawiązanie do niemieckiej winy i odpowiedzialności oraz zobowiązań Niemiec. To nasze historyczne zadanie, by pokój i przyjaźń w sposób otwarty i szczery pielęgnować – zaznaczyła.
REKLAMA
Zapewniła, że dla niej bliskość obu krajów to nie tylko deklaracja polityczna, ale i sprawa osobista, ponieważ jej dziadkowie przybyli do Niemiec przed ponad 60 laty, wspomniała, że sama była wśród świętujących na moście łączącym Frankfurt nad Odrą ze Słubicami wstąpienie Polski do UE w 2004 r. i otwarcie granic.
"Musimy do tego wrócić"
- Oczekujemy od rządu Niemiec współpracy ws. odpowiedzialności Niemiec za II wojnę światową: powrotu do rozmów dot. zwrotu zgrabionych przez Niemcy dóbr kultury, a także gotowości do rozmów o rekompensatach i zadośćuczynieniu - mówił też po spotkaniu szef MSZ Zbigniew Rau.
- Polskę i Niemcy łącza wielowiekowe relacje, a pamięć o przeszłości wciąż oddziałuje na nasze współczesne stosunki - mówi w piątek szef MSZ. Dodał, że "wiele kwestii nie zostało rozwiązanych w sposób odpowiadający społecznemu poczuciu sprawiedliwości".
- Obszarem, w którym w dalszym ciągu oczekujemy od rządu niemieckiego dobrej konkretnej współpracy jest sprawa odpowiedzialności Niemiec za wywołanie II wojny światowej i współczesne aspekty tego wydarzenia. Musimy powrócić do zwrotu zgrabionych przez Niemcy dóbr kultury, ewentualnego wypracowania sytemu rekompensat za pomniki polskiej kultury, dział sztuki, zabytki, archiwa, biblioteki, które zostały zniszczone, nie w wyniku działań wojennych, a na skutek dążenia władz okupacyjnych do ich wymazania z dziedzictwa ludzkości - powiedział Rau.
REKLAMA
Podkreślił też, że Polska "oczekuje od nowego rządu Niemieckiego gotowości od zmierzenia się z tą właśnie odpowiedzialnością, także w formie rozmów o rekompensatach i zadośćuczynieniu".
Zobacz także: b. szef MSZ Witold Waszczykowski w PR24
koz
REKLAMA