"Noc Generała na Rakowieckiej 37". Opozycjoniści spotkają się, by wspominać czasy stanu wojennego

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie o 20.00 rozpocznie się "Noc generała". Od sześciu lat w nocy z 12 na 13 grudnia byli opozycjoniści antykomunistyczni i więźniowie aresztu śledczego przy Rakowickiej, spotykają się, by wspominać rozpoczęcie stanu wojennego i swoich kolegów, którzy zginęli w tamtym strasznym czasie. Dziś także wysłuchają koncertów, obejrzą film i wezmą udział we Mszy świętej.

2021-12-12, 05:30

"Noc Generała na Rakowieckiej 37". Opozycjoniści spotkają się, by wspominać czasy stanu wojennego

Jak mówi Polskiemu Radiu dyrektor Muzeum Jacek Pawłowicz, stan wojenny to wciąż żywe wspomnienie sprzed 40 lat. Jako 18-letni działacz opozycyjny, w grudniu 1981 roku w Płocku założył z przyjaciółmi drukarnię, Samodzielną Oficynę Wydawniczą SOWA, za co został internowany. Gdy zachorował, zwolniono go, po czym trafił do Aresztu Śledczego w Warszawie.

Jak podkreśla Jacek Pawłowicz, nie mógł pozostać bezczynny w tamtym czasie. - Byłem młodym człowiekiem, z gorącą głową, pełnym fantazji, marzyłem, że będę badał historię, że będę badał historię walk o niepodległość, powstań narodowych, choć najbardziej pociągała mnie egiptologia i archeologia - wspomina dyrektor Pawłowicz. Podkreśla, że przyjaciele znaleźli się w więzieniach, bezpieka zrobiła rewizję w jego mieszkaniu, skonfiskowano jego książki. - Nie było innego wyjścia, tylko trzeba było zachować się jak trzeba i zacząć działalność konspiracyjną - mówi dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Najmłodsza ofiara

Podczas "Nocy Generała" z koncertem wystąpi Leszek Czajkowski. W dniu rozpoczęcia stanu wojennego był uczniem pierwszej klasy Liceum Mikołaja Reja, miał 15 lat. Przyjaźnił się z Emilem Barchańskim - najmłodszą ofiarą stanu wojennego, który zginął 3 czerwca 1982 roku.

REKLAMA

Leszek Czajkowski wspomina, że razem z Emilem pisał w niezależnej gazecie "Kabel", zaraz po wprowadzeniu stanu wojennego stworzyli kabaret "Wywrotowiec", a także "Czarny śpiewnik" z antykomunistycznymi piosenkami. - To dzięki Emilowi nauczyłem się grać na gitarze i postanowiłem pisać piosenki i w ten sposób walczyć z komuną - mówi Leszek Czajkowski. Wspomina, że Emil przyniósł do szkoły gitarę, na korytarzu śpiewał piosenki Jacka Kaczmarskiego i Leszka Wójtowicza z Przeglądu Piosenki Prawdziwej.

Program

Podczas dzisiejszego wieczoru z koncertami wystąpią także Dominika Świątek i Paweł Piekarczyk. Zaplanowano emisję filmu Mai Dłużewskiej "Drzwi", po której odbędzie się dyskusja z obrońcami w procesach politycznych w PRL-u. Spotkanie zakończy msza święta, sprawowana o północy, której przewodniczył będzie kapelan, ksiądz Tomasz Trzaska. Spotkanie będzie miało charakter zamknięty.

Stan wojenny: serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Posłuchaj

„Noc Generała na Rakowieckiej 37” w 40. rocznicę stanu wojennego. Materiał Małgorzaty Jędrzejczyk (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

Powiązany Artykuł

stan wojenny pap 1200.jpg
"Rozrzuciliśmy ulotki z hasłem PZPR na szubienice". Bogdan Rymanowski wspomina stan wojenny

jbt

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej