more_horiz
Wiadomości

Ziobro: Polska powinna zawiesić płatności do UE, jeśli nie dostanie funduszy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2021 13:50
- Komisja Europejska stawia niemożliwe warunki, ponieważ jej prawdziwym celem nie jest osiągnięcie rzekomych rządów prawa, ale zmiana rządu w Polsce. Wysyła Polakom komunikat: jeśli poprzecie ten rząd, nie dostaniecie pieniędzy z UE - mówił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w wywiadzie dla brytyjskiego "Financial Times", odnosząc się do problemów z zatwierdzeniem polskiego Krajowego Planu Odbudowy. 
KE wysyła Polakom komunikat: jeśli poprzecie ten rząd, nie dostaniecie pieniędzy z UE - powiedział Zbigniew Ziobro
KE wysyła Polakom komunikat: jeśli poprzecie ten rząd, nie dostaniecie pieniędzy z UE - powiedział Zbigniew Ziobro Foto: PAP/Leszek Szymański

Ziobro ocenił, że Komisja Europejska będzie działać "bezprawnie", jeśli użyje nowych uprawnień, by wstrzymać fundusze dla Polski w związku ze sporem o praworządność.

Jak przypomina "FT", z powodu sporu KE opóźniła już zatwierdzenie wypłaty 36 mld euro dla Polski z funduszu odbudowy po pandemii, ale Parlament Europejski naciska na KE, by wykorzystała tzw. mechanizm warunkowości do podjęcia dalszych działań. Warszawa i Bruksela toczą spór o zmiany w polskim systemie sądownictwa, które zdaniem Komisji zagrażają niezależności sądów. Polski rząd podkreśla, że zmiany są konieczne, by naprawić niewydolny system sądownictwa.

"Polska powinna odpowiedzieć wetem"

Zbigniew Ziobro powiedział "FT", że liczy na wycofanie się UE ze sporu. Ale dodał, że jeśli mechanizm warunkowości - który Polska i Węgry zaskarżyły do sądu - zostanie użyty przeciwko Warszawie, będzie domagał się odwetu.

- Polska powinna odpowiedzieć na szantaż UE wetem we wszystkich sprawach, które wymagają jednomyślności w UE. Polska powinna też zrewidować swoje zaangażowanie w unijną politykę klimatyczno-energetyczną, która skutkuje drastycznymi podwyżkami cen energii - powiedział.

- Jeśli ten spór będzie eskalował, będę domagał się od Polski zawieszenia wpłat do UE. Byłoby to uzasadnione, ponieważ UE bezprawnie odmawia nam środków ze wspólnego budżetu, do którego również się dokładamy - dodał.

Spór o Izbę Dyscyplinarną 

Jak wyjaśnia "FT", w ramach reformy sądownictwa Polska utworzyła Izbę Dyscyplinarną dla sędziów, która została uznana za nielegalną przez Trybunał Sprawiedliwości UE. Według niego Polska powinna zlikwidować Izbę, zmienić zasady dyscyplinarne i przywrócić zwolnionych sędziów do pracy, co ma być warunkiem zatwierdzenia wniosku Warszawy o środki na walkę z pandemią.

Ziobro powiedział, że może "dopuścić możliwość" rozwiązania Izby Dyscyplinarnej w ramach reformy Sądu Najwyższego "i całego systemu sądownictwa, który przygotowaliśmy". Ale unieważnienie wcześniejszych decyzji Izby Dyscyplinarnej lub pozwolenie sędziom na kwestionowanie statusu sędziów mianowanych od czasu, gdy rząd rozpoczął reformę sądownictwa, byłoby "nie do przyjęcia".

Wyjaśnił, że niektórzy wykluczeni sędziowie popełnili przestępstwa kryminalne, a pozwolenie sędziom na wzajemne kwestionowanie swojego statusu doprowadziłoby do anarchii.

Ziobro: KE chce zmiany rządu w Polsce

- Komisja Europejska stawia niemożliwe warunki, ponieważ jej prawdziwym celem nie jest osiągnięcie rzekomych rządów prawa, ale zmiana rządu w Polsce. Wysyła Polakom komunikat: jeśli poprzecie ten rząd, nie dostaniecie pieniędzy z UE. To nie jest ich troska o praworządność, ale odwrotność - dyktat polityczny wymuszony szantażem i próba podważenia demokratycznej decyzji milionów Polaków - wyjaśnił.

Czytaj także:

- UE prowadzi agresywną politykę i nie dba o praworządność. To jest tylko pretekst. Brutalny szantaż ekonomiczny ma zmusić Polskę do zgody na przekształcenie UE w państwo federalne oficjalnie zarządzane z Brukseli, ale w praktyce - z Berlina. Wcześniej ma zapewnić upadek demokratycznie utworzonego polskiego rządu, który sprzeciwia się temu kierunkowi zmian w Europie - przekonywał.

"Partnerstwo suwerennych narodów"

Ziobro, który powiedział w sierpniu, że Polska nie powinna pozostać w UE "za wszelką cenę", zapytany o przyszłe relacje z UE, odparł, że miejsce Polski jest w "Unii, do której przystąpiła: opartej na partnerstwie suwerennych narodów i państw, a nie na rządach najsilniejszych i brukselskiej biurokracji, której brakuje demokratycznej kontroli".

Podkreślił, że jego partia nie zgodzi się na żadne ustępstwa wobec Brukseli, które skutkowałyby ograniczeniem polskiej suwerenności. - Nigdy nie zgodzimy się na to, by Polska miała status kolonii - powiedział.

Zobacz także: Sebastian Kaleta w "Salonie politycznym Trójki"

kp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem