"Jeden z Ojców Niepodległości". Kwiaty z szarfą od Prezydenta RP na grobie Dmowskiego
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że "na grobie Romana Dmowskiego - jednego z Ojców Niepodległości - zostały złożone kwiaty z biało-czerwoną szarfą od prezydenta Andrzeja Dudy". Grób Romana Dmowskiego znajduje się na warszawskim Cmentarzu Bródnowskim.
2021-12-12, 14:49
Wpis ilustruje krótki materiał wideo. Pokazuje wiązankę białych i czerwonych kwiatów z biało-czerwoną szarfą złożonych na oprószonej śniegiem nagrobnej płycie. "Na grobie Romana Dmowskiego - jednego z Ojców Niepodległości, zostały złożone kwiaty z biało-czerwoną szarfą od Prezydenta RP Andrzeja Dudy" - czytamy na Twitterze.
Petycja o zmianie nazwy ronda Romana Dmowskiego
W czwartek Rada Warszawy głosami KO przegłosowała uchwałę o przyjęciu petycji o zmianie nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet. Nie oznacza to jednak zmiany nazwy ronda.
Roman Dmowski - przywódca obozu narodowego, główny ideolog polskiego nacjonalizmu i współtwórca niepodległej Polski - urodził się 9 sierpnia 1864 r. Po wybuchu I wojny światowej wszedł w skład utworzonego 25 listopada 1914 r. w Warszawie Komitetu Narodowego Polskiego, który, reprezentując orientację prorosyjską, skupiał głównie przedstawicieli Narodowej Demokracji oraz Stronnictwa Polityki Realnej. 15 sierpnia 1917 r. został przewodniczącym powstałego w Lozannie Komitetu Narodowego Polskiego, który tworzyli politycy Narodowej Demokracji i Stronnictwa Polityki Realnej.
Konferencja pokojowa w Paryżu
W 1919 r. Roman Dmowski, wraz z Ignacym Paderewskim, reprezentował Polskę na paryskiej konferencji pokojowej. 28 czerwca 1919 r. wspólnie z nim podpisał w jej imieniu Traktat Wersalski. 10 września 1919 r. złożył podpis pod traktatem zawartym przez koalicję z Austrią w Saint-Germain, który pozostawiał sprawę Galicji Wschodniej zawieszoną.
REKLAMA
W latach 1919-1922 Roman Dmowski był posłem na Sejm (wybrano go zaocznie podczas jego pobytu na konferencji w Paryżu). W 1920 r., w czasie wojny polsko-bolszewickiej wszedł w skład Rady Obrony Państwa. W 1923 r. pełnił funkcję ministra spraw zagranicznych w rządzie Wincentego Witosa.
Obóz Wielkiej Polski
Po przewrocie majowym 1926 r. Dmowski założył opozycyjny wobec władz rządowych Obóz Wielkiej Polski, organizację o charakterze pozaparlamentarnym i ponadpartyjnym. Jej deklaracja ideowa, której był autorem, zakładała m.in. solidarność narodową, ścisły związek państwa z Kościołem katolickim oraz potrzebę kształtowania dyscypliny społecznej i obyczajowej.
Na początku lat trzydziestych OWP stał się organizacją masową (w 1932 r. liczył około 120 tys. członków), stosującą radykalne metody walki politycznej i prowadzącą działalność bojówkarską, w głównej mierze antysemicką. W 1933 r. decyzją władz państwowych OWP został rozwiązany.
Za zasługi w działaniach na rzecz niepodległości Polski Dmowski został odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Odrodzenia Polski. Roman Dmowski zmarł po długiej chorobie 2 stycznia 1939 r. w Drozdowie koło Łomży. Pochowany został w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Była to jedna z największych manifestacji narodowych w międzywojennej Polsce. W pogrzebie uczestniczyło - według różnych źródeł - od 100 do 200 tys.
REKLAMA
Posłuchaj archiwalnych audycji o Romanie Dmowskim w serwisie - Radia Wolności >>>
Zobacz także: Szokująca rozmowa Michnika z Jaruzelskim. Sellin: teraz lepiej rozumiemy, jakie są korzenie III RP
Czytaj również:
- "Historyczne barbarzyństwo". Prezes IPN o zmianie nazwy Ronda Dmowskiego
- "To kwestionowanie zasług historii". Zbigniew Ziobro o zmianie nazwy Ronda Dmowskiego na Rondo Praw Kobiet
nt
REKLAMA
REKLAMA