Scholz: Europa musi podkreślić, że nie będzie akceptować naruszania integralności terytorialnej Ukrainy
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim powiedział, że "jasne jest, że Europa musi wspólnie dać do zrozumienia, że nie akceptuje naruszania integralności terytorialnej Ukrainy". Jak podkreślił "musimy wykorzystać instrumenty dyplomatyczne dla rozstrzygnięcia tej kwestii".
2021-12-12, 20:28
W niedzielę nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. W wystąpieniu po spotkaniu szef niemieckiego rządu odniósł się do sytuacji na granicy rosyjsko-ukraińskiej i informacji o koncentracji wojsk rosyjskich w tym regionie.
"Nie będziemy tego akceptować"
- To jasne, że Europa musi wspólnie dać do zrozumienia, że nie będziemy tego akceptować, że nie zgadzamy się na to, co tam się aktualnie dzieje. Nienaruszalność granic w Europie to jest coś, co podkreślamy wspólnie - jako Unia Europejska, jako Niemcy, jako Polacy. Podważanie integralności terytorialnej to jest coś, czego nie będziemy akceptować - oświadczył kanclerz Niemiec.
Zwrócił uwagę, że do rozwiązania tej sytuacji warto wykorzystać takie instrumenty dyplomatyczne jak Format Normandzki (grupa złożona z Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji, powołana w celu dyplomatycznego rozstrzygnięcia wojny w Donbasie i kwestii przynależności Krymu ). - Musimy wykorzystać te instrumenty jako pole do wspólnego dialogu. Szkoda, że rozwój w tym zakresie w ostatnich latach nie podążał w tę stronę, w którą byśmy chcieli, ale musimy zadbać o to, by w przyszłości ten format reaktywować - zaznaczył Olaf Scholz.
Następca Angeli Merkel po 16 latach
Bundestag wybrał Olafa Scholza w środę na nowego kanclerza Niemiec. Wkrótce potem Scholz odebrał nominację z rąk prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera. Po powrocie z prezydenckiego pałacu Bellevue kanclerz złożył przysięgę w Bundestagu i tym samym zastąpił na stanowisku kanclerza Niemiec Angelę Merkel, która rządziła przez 16 lat.
REKLAMA
Wśród tematów rozmowy Mateusza Morawieckiego i Olafa Scohlza były też sprawy unijne, a także kwestie migracyjne i energetyczne. Wizyta w Warszawie była jedną z pierwszych wizyt zagranicznych kanclerza Scholza. Jak informuje biuro prasowe rządu federalnego Niemiec, okazją do spotkania z premierem Polski jest też 30. rocznica podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku.
- Nowy kanclerz Niemiec ruszył w podróż po Europie. Płomecka: powraca pomysł federalizacji UE
- Biden rozmawiał z nowym kanclerzem Niemiec. Wśród tematów sytuacja wokół Ukrainy
- Jaka będzie nowa niemiecka koalicja? Ekspert wskazał jeden szczególny obszar działań
nt
REKLAMA