more_horiz

Jaka będzie nowa niemiecka koalicja? Ekspert wskazał jeden szczególny obszar działań

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2021 20:07
- Dla polski, ale nie tylko, bo dla tych mniejszych państw, kluczowym jest pytanie jaka jest polityka Moskwy i czy prowadzi się dialog z autorytarnym reżimem Putina - o kierunku jaki obierze nowa niemiecka koalicja mówił w Polskim Radiu 24 prof. Krzysztof Miszczak (Instytut Studiów Międzynarodowych SGH). 
Krzysztof Miszczak:wszyscy uważają, żenowa niemiecka koalicja tobędzie jakiś przełom.
Krzysztof Miszczak: wszyscy uważają, że nowa niemiecka koalicja to będzie jakiś przełom.Foto: suehling/shutterstock

Posłowie Bundestagu wybrali w środę Olafa Scholza na kanclerza. Polityk SPD potrzebował 369 głosów, przy czym wraz z partnerami koalicyjnymi z FDP i Zielonych mógł liczyć na wsparcie 417 posłów. O nowym kanclerzu i tworzącej się nowej niemieckiej koalicji, na antenie Polskiego Radia 24 wypowiedział się prof. Krzysztof Miszczak. 

Uważam, że punktem ciężkości polityki nowego kanclerza Niemiec, pana Olafa Scholza, po tym okresie "merkelowskim", będzie oczywiście Europa i kontynent europejski - wskazał Krzysztof Miszczak. - To są interesy niemieckie, przede wszystkim gospodarcze - dodał. 

"Nowa niemiecka koalicja musi odpowiedzieć na kilka pytań"

Jak podkreślił, "nowa niemiecka koalicja musi sobie odpowiedzieć na kilka bardzo istotnych pytań, które są ważne dla ich sojuszników, a zwłaszcza dla sojuszników właśnie nowej koalicji".

- Dla polski, ale nie tylko, bo dla tych mniejszych państw, kluczowym jest pytanie jaka jest polityka Moskwy, czy prowadzi się dialog z autorytarnym reżimem Putina? Kremla? Z reżimem szantażu w stosunku do państw sąsiedzkich? - wymieniał i zaznaczył, że to są "bardzo ważne pytania dla państw sojuszniczych". 

Oceniając nowy niemiecki rząd wskazał, że "wszyscy uważają, że to będzie jakiś przełom". - To będzie parcie do przodu w niemieckim rozwoju gospodarczym - ocenił.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
24:38 PR24_mp3 2021_12_10-19-33-20.mp3 Krzysztof Miszczak: wszyscy uważają, że nowy niemiecki rząd to będzie jakiś przełom (Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: "Świat w powiększeniu"

ProwadzącyAntoni Opaliński

Gość: prof. Krzysztof Miszczak (Instytut Studiów Międzynarodowych SGH)

Data emisji: 10.12.2021

Godzina emisji: 19.33


ZOBACZ TAKŻE: Przydacz o wizycie Scholza w Warszawie

jb

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem