more_horiz
Wiadomości

Piotr Duda: dziś esbecy podnoszą głowę do góry, dlatego musimy pamiętać o bohaterach "Solidarności"

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 16:00
W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda apelował o pamięć o wydarzeniach i zbrodniach sprzed 40 lat. Według niego, choć dorobkiem Sierpnia 80' jest wolna, suwerenna Polska, to o tę wolność i suwerenność nadal trzeba walczyć.
Stan wojenny. Piotr Duda: musimy pamiętać o bohaterach Solidarności
Stan wojenny. Piotr Duda: musimy pamiętać o bohaterach SolidarnościFoto: Lukasz Dejnarowicz/Forum

W poniedziałek w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie odbyła się uroczystość z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, podczas której prezydent Andrzej Duda wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości zasłużonym działaczom NSZZ Solidarność, uczestnikom opozycji demokratycznej w PRL oraz osobom pielęgnującym pamięć o najnowszej historii Polski. W uroczystościach wziął udział premier Mateusz Morawiecki oraz Piotr Duda.

Rocznica stanu wojennego. "Musimy pamiętać o bohaterach"

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" apelował o pamięć o wydarzeniach i zbrodniach sprzed 40 lat. Dziękował władzom, że mogą dziś w miejscu, gdzie mordowano polskich patriotów, upamiętnić "tę czarną rocznicę, wprowadzenia stanu wojennego - a tak naprawdę to wypowiedzenia wojny swojemu narodowi". Zapewniał, że "ta historia jest żywa", a Solidarność głośno o tym mówi i jak co roku organizuje uroczystości.

Jednocześnie - jak przekonywał - gdy zbliża się rocznica, zdarza się też tak, że "starają się publicyści lub politycy wybielić stan wojenny", a "niektórzy twierdzą, że było to wydarzenie kulturalne". Krytykował to, że nie wszyscy posłowie poparli uchwałę potępiającą wprowadzenie stanu wojennego i upamiętnienia wszystkich ofiar. - Czyli widzimy z czym i z kim mamy do czynienia - ocenił.

W ubiegły czwartek za uchwałą ws. upamiętnienia ofiar stanu wojennego, w tym ofiar pacyfikacji Kopalni "Wujek", głosowało 405 posłów, 1 był przeciw, 26 wstrzymało się od głosu.

- Dziś esbecy podnoszą głowy do góry, upominają się o swoje emerytury, zbrodniarze chowani są na Powązkach w Alei Zasłużonych, więc tym bardziej my, ludzie "Solidarności", musimy pamiętać o swoich bohaterach - mówił Piotr Duda. Podkreślił, że z związku z tym Komisja Krajowa Solidarności podjęła decyzję, aby "odszukiwać tych wszystkich bezimiennych, bo oni są najważniejsi". Zaznaczył, że oddawali oni zdrowie i życie za ojczyznę.

Posłuchaj
00:25 11452319_1.mp3 Piotr Duda: tu nie ma czego świętować, trzeba upamiętniać (IAR) 

"Musimy walczyć"

Piotr Duda podkreślał, że najważniejsze dziś jest to, by wykonywać testament i dorobek sierpnia 80. roku, którym, jak wskazał, jest "wolna, suwerenna, nasza ukochana ojczyzna".

- Ale o tę wolność i suwerenność musimy walczyć. Bo z czym my mamy dziś do czynienia? Słyszymy o jakiejś federalizacji państw, że dzisiaj obcy politycy będą decydować, jaką mamy zamykać, a jaką otwierać kopalnię - to jest sytuacja niedopuszczalna. Żyjemy w wolnym, demokratycznym kraju, ale w wolnej Europie i Unii Europejskiej państw narodowych, a nie kolejnej kolonii. Byliśmy już pod butem niemieckim, nie chcemy być pod innym butem, pod butem obcych, innych państw - powiedział.

Dodał, że to samo dotyczy NSZZ "Solidarność". - Dziś już ze strony Brukseli, tej związkowej Brukseli, europejskiej konfederacji związków zawodowych, narzuca się nam, co mamy pisać w wolnym niezależnym tygodniku "Solidarność". Niedoczekanie. Po to walczyliśmy o suwerenną Polskę, o Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Solidarność, aby realizować testament i te postulaty Sierpnia 80. roku - mówił.

Dziękował prezydentowi za odznaczenie i Kościołowi za to, że "stanął po stronie społeczeństwa i za to, że wsparł Solidarność nie tylko duchowo, ale i materialnie".

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

Zobacz także: dr Piotr Łysakowski w Polskim Radiu 24

Czytaj także:

ng

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem