more_horiz
Wiadomości

Dziś posiedzenie Senatu. Izba zajmie się ustawą obniżającą akcyzę na paliwa i prąd

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 04:08
Senat rozpoczyna czterodniowe posiedzenie. Jak wynika z porządku obrad, izba planuje rozpatrzyć między innymi ustawę obniżającą akcyzę na paliwo silnikowe i energię elektryczną. 
Senat RP
Senat RPFoto: Twitter/Senat RP

Przepisy uchwalone w ubiegłym tygodniu przez Sejm przewidują także wyłączenie paliw z podatku od sprzedaży detalicznej. Ustawa jest jednym z elementów rządowej tarczy antyinflacyjnej.

Na tym posiedzeniu Senat zajmie się także między innymi ustawą, która powołuje Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości oraz ustawą o Ochotniczych Strażach Pożarnych, która wprowadza świadczenia dla funkcjonariuszy OSP. Izba planuje również podjąć uchwałę w 40. rocznicę pacyfikacji kopalni "Wujek".

Szef senackiej części klubu Prawa i Sprawiedliwości Marek Martynowski powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że PiS będzie wnioskować o rozszerzenie porządku obrad o ustawę wprowadzającą Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych, którą w ubiegłym tygodniu uchwalił Sejm.

Posłuchaj
00:18 11453252_1.mp3 Senat rozpatrzy m.in. ustawę obniżającą akcyzę na paliwa silnikowe i prąd. (IAR)

Ustawa dot. akcyzy

Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę na paliwa i prąd. Dokument jest elementem tarczy antyinflacyjnej rządu, w ramach której przewidziane są również m.in. zmiany stawek VAT na prąd, gaz i ciepło systemowe.436 posłów głosowało za ustawą, jeden był przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Według uzasadnienia ustawy po obniżce grudniowej olej napędowy może być tańszy o 8 gr na litrze (a po uwzględnieniu VAT – o 10 gr), a od 1 stycznia do 31 maja – o 5 gr na litrze (o 6 gr z VAT). Z kolei benzyna w grudniu może potanieć o 14 gr/l (z VAT o 17 gr), a od stycznia – o 11 gr/l (z VAT o 18 gr na litrze).

W czwartkowym głosowaniu Sejm opowiedział się także za przyjęciem dwóch poprawek zgłoszonych podczas drugiego czytania. Pierwsza poprawka nie jest związana z obniżeniem akcyzy, a dotyczy rozszerzenia rekompensat dla podmiotów dotkniętych stanem wyjątkowym przy granicy z Białorusią. Dzięki tej zmianie rekompensaty będą mogły otrzymać nie tylko firmy, ale także np. związki wyznaniowe.

Druga z przyjętych poprawek dotyczy potwierdzania zwolnień od akcyzy energii elektrycznej wytwarzanej z odnawialnych źródeł energii. Sejm odrzucił natomiast pozostałych 15 poprawek zgłoszonych przez opozycję w trakcie drugiego czytania.

Ustawa o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw wprowadza zwolnienie z akcyzy energii elektrycznej sprzedawanej gospodarstwom domowym od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. oraz obniżkę stawki tego podatku dla innych odbiorców.

Czytaj także:
paliwo beznyna ropa stacja tankowanie 1200.jpg
Paliwa i prąd będą tańsze. Sejm uchwalił ustawę obniżającą akcyzę

Przewiduje także obniżkę stawek akcyzy na paliwa w okresie od 20 do 31 grudnia tego roku i od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. Jak wynika z uzasadnienia, ze względu na uregulowania unijne konieczna jest podwyżka stawek akcyzy na początku roku, choć i tak będą one niższe niż obowiązujące obecnie.

Ponadto ustawa czasowo (od 1 stycznia do 31 maja 2022) wyłącza sprzedaż paliw z opodatkowania podatkiem od sprzedaży detalicznej.

Ustawa przewiduje także, iż sprzedawcy paliw oraz energii elektrycznej odbiorcy końcowemu będą zobowiązani w czytelny sposób poinformować klientów o wprowadzonych obniżkach.

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także