more_horiz
Wiadomości

Fatalna jakość powietrza w Krakowie. Władze miasta wprowadziły bezpłatną komunikację

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2021 09:01
Jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego, w Krakowie od północy wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Z racji tego w tym mieście we wtorek obowiązywać będzie bezpłatny dzień na poruszanie się komunikacją miejską.
W Krakowie od północy wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza
W Krakowie od północy wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrzaFoto: shutterstock/fotohuta

Z bezpłatnej komunikacji skorzystać będą mogły także gminy sąsiednie, które porozumiały się z Krakowem w sprawie wspólnego zapewnienia transportu zbiorowego.

Zanieczyszczenie powietrza 

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza m.in. dzieci, seniorzy, osoby z chorobami układu oddechowego, krążenia, z alergiami skóry i oczu powinny unikać długotrwałego przebywania na zewnątrz, szczególnie ograniczyć wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni. Placówki oświatowe: przedszkola i szkoły - powinny ograniczyć przebywanie podopiecznych na zewnątrz.

Według mapy zanieczyszczeń Airly stan powietrza o godzinie 7 rano w różnych punktach Krakowa był zły lub bardzo zły, np. na al. Krasińskiego stężenie pyłu PM10 wynosiło 230 mikrogarmów na m sześc., na ul. Ptaszyckiego - 203 mikrogramy na m sześc., na ul. Jasnogórskiej 164 mikrogramy na m sześc., co oznacza przekroczenie dopuszczalnych dobowych wartości o 3-4 razy.

Ranking 

Jednak według Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) Nowy Targ to miasto, w którym odnotowywane jest największe zanieczyszczenie powietrza w całej UE. Do najbardziej zanieczyszczonych smogiem miast zaliczają się także uzdrowiska Goczałkowice-Zdrój i Rabka-Zdrój. W zestawieniu nie ma za to już Krakowa.

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem