Spędź święta Bożego Narodzenia wspólnie z rodziną. KPRM zachęca do szczepień

Niezaszczepienie się w większości przypadków kończy się dla osób chorych na COVID-19 tragicznie. Ponad 95 proc. Polaków poniżej 45. roku życia, którzy zmarli z powodu koronawirusa to osoby, które nie przyjęły żadnego preparatu pomagającego walczyć z wirusem SARS-CoV-2. W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów rozpoczęła nową odsłonę kampanii #SzczepimySię, w której pyta: "A ty? Jak chcesz spędzić te święta?".

2021-12-14, 11:21

Spędź święta Bożego Narodzenia wspólnie z rodziną. KPRM zachęca do szczepień
Rząd nie przewiduje modyfikacji w obecnych obostrzeniach sanitarnych - przekazał Piotr Müller . Foto: gpointstudio/Shutterstock

Obecnie jedyną bronią pomagającą pokonać pandemię COVID-19 są szczepienia. To już drugie święta Bożego Narodzenia, które spędzimy w cieniu koronawirusa. W odróżnieniu od roku ubiegłego każdy z nas może jednak iść do przychodni i przyjąć szczepionkę. Dzięki temu możemy ochronić siebie i innych.

Bożonarodzeniowa kampania #WybierzMądrze

Tych jeszcze nieprzekonanych do szczepień może przekonać bożonarodzeniowa kampania #SzczepimySię. 

"A ty? Jak chcesz spędzić te święta?" - to pytanie pojawia się w spocie.

REKLAMA

Trzydziestosekundowe wideo w dosadny sposób pokazuje, do czego może doprowadzić nieprzyjęcie szczepionki – to brak członka naszej rodziny przy wigilijnym stole.

Ciąg dalszy historii chłopaka zarażonego koronawirusem

Bohaterem jednego ze spotów jest Kevin. To chłopak, którego mogliśmy poznać w spocie Ministerstwa Zdrowia, zachęcającym do noszenia maseczek. Rok temu Kevin w wyniku nienoszenia maseczki zaraził się koronawirusem. W ostatnich sekundach spotu trafił do szpitala. Kampania #WybierzMądrze pokazuje dalsze losy Kevina, który zmarł na COVID-19. Niestety chłopak nie miał szansy skorzystać ze szczepień.

Szczepiąc się, możemy uniknąć zachorowania lub łagodnie przejść przez zakażenie. Z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że ponad 95 proc. osób poniżej 45. roku życia, które zmarły na COVID-19 to osoby niezaszczepione. Ryzyko zgonu z powodu wirusa SARS-CoV-2 osób niezaszczepionych jest blisko 60 razy większe niż w przypadku osób zaszczepionych.

Dawka przypominająca

Osoby powyżej 50. roku życia po upływie 5. miesięcy od pełnego zaszczepienia mogą przyjąć przypominającą dawkę szczepionki przeciw COVID-19. Osoby w wieku 18-49 lat mogą to zrobić po 6. miesiącach.

REKLAMA

Szczepienie bez rejestracji

Od 2 grudnia do świąt Bożego Narodzenia każda osoba z ważnym e-skierowaniem będzie mogła zaszczepić się bez rejestracji.

gov.pl/bf

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej