Strategiczne wyzwania dla Partnerstwa Wschodniego. Szczyt z udziałem premiera
Premier Mateusz Morawiecki weźmie udział w szczycie Partnerstwa Wschodniego w Brukseli. Tematem rozmów będą scenariusze rozwoju wydarzeń w regionie i ich znaczenie dla przyszłości tej inicjatywy.
2021-12-15, 02:31
Partnerstwo Wschodnie to część europejskiej polityki sąsiedztwa obejmująca wschodnich sąsiadów UE - Armenię, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzję, Mołdawię i Ukrainę. Celem zainicjowanej w 2009 r. inicjatywy, której pomysłodawczynią była Polska, wspierana przez Szwecję, jest pogłębianie więzi politycznych i integracja gospodarcza z sześcioma wymienionymi krajami.
W środowym spotkaniu nie wezmą jednak udziału przedstawiciele władz Białorusi; w czerwcu br. białoruskie władze zawiesiły udział w Partnerstwie Wschodnim. Na zakończenie szczytu planowane jest przyjęcie wspólnej deklaracji.
Müller: potrzebne strategiczne myślenie
- Polska konsekwentnie prowadzi działania mające na celu realizację strategicznych założeń Partnerstwa Wschodniego, dostrzegając w nim instrument służący jak najbliższej integracji krajów regionu z Unią Europejską. Za priorytet uważa wzmacnianie stosunków gospodarczych UE i jej państw członkowskich ze wschodnimi sąsiadami, ich stopniowe zbliżanie do wspólnego rynku, a także współpracę sektorową, której rezultaty będą odczuwalne dla obywateli - podkreślił rzecznik rządu Piotr Müller.
Wskazał też, że w ocenie Polski, o przyszłości Partnerstwa Wschodniego należy myśleć strategicznie i być przygotowanym na różne scenariusze rozwoju wydarzeń w regionie. - Coraz bardziej agresywna polityka Rosji, wydarzenia na Białorusi i na Kaukazie Południowym wymagają przywiązywania coraz większej wagi do kwestii bezpieczeństwa. Dlatego kluczową kwestią w nadchodzących latach będzie zdefiniowanie szeroko rozumianego wymiaru bezpieczeństwa w ramach polityki Partnerstwa Wschodniego - ocenił.
REKLAMA
Zwrócił też uwagę, że państwa Partnerstwa Wschodniego znajdują się wśród głównych beneficjentów polskiej współpracy rozwojowej. - W ramach wspólnej walki z pandemią COVID-19 oraz jej skutkami społecznymi i gospodarczymi, Polska podjęła się także roli koordynacyjnej w dystrybucji szczepionek przekazywanych przez państwa członkowskie UE dla państw Partnerstwa Wschodniego - zaznaczył Piotr Müller.
Posłuchaj
W spotkaniu Unia Europejska-Partnerstwo Wschodnie wezmą udział szefowie instytucji unijnych, a także przywódcy 27 państw Wspólnoty oraz Ukrainy, Gruzji, Armenii, Azerbejdżanu i Mołdawii. W Brukseli nie pojawią się przedstawiciele władz Białorusi - relacja Karola Darmorosa (IAR) 0:53
Dodaj do playlisty
Deklaracja szefów Komisji Spraw Zagranicznych parlamentów
W poniedziałek odbyła się wideokonferencja parlamentarzystów komisji spraw zagranicznych parlamentów Polski i Litwy oraz Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. Podczas spotkania on-line określono oczekiwania związane ze szczytem Partnerstwa Wschodniego. Rozmowy zakończyły się uchwalaniem wspólnej deklaracji.
W dokumencie, jak przekazało we wtorkowym komunikacie Centrum Informacyjne Sejmu, wskazano że Partnerstwo Wschodnie jest ważnym instrumentem Europejskiej Polityki Sąsiedztwa, który w obliczu groźby zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę "nabiera szczególnego znaczenia, podobnie jak to miało miejsce w przeszłości w przypadku konfliktu rosyjsko-gruzińskiego". Podkreślono również, że formuła Partnerstwa Wschodniego wymaga podjęcia działań zmierzających do dostosowania tej inicjatywy do nowych wyzwań, tak aby mogło ono spełniać swoje zadania.
Sygnatariusze deklaracji wyrazili poparcie dla idei rozszerzenia UE i zaapelowali, aby kraje Partnerstwa zostały włączone do programów i polityk unijnych, w tym określonych obszarów bezpieczeństwa i współpracy sektorowej, jak np. poprzez stworzenie wspólnego obszaru roamingowego oraz dalszą integrację z europejskim rynkiem wewnętrznym. Ponadto wezwali do ustanowienia dialogu strukturalnego Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji Praw Człowieka demokratycznie wybranych parlamentów państw Partnerstwa Wschodniego oraz szczególnie zainteresowanych państw członkowskich Unii.
REKLAMA
Obejrzyj także rozmowę z Janem Mosińskim w Polskim Radiu 24:
Czytaj także:
- Praga: konferencja nt. bezpieczeństwa państw Trójmorza. Wśród tematów wzmocnienie osi Północ-Południe
- UE grozi Rosji surowymi sankcjami w razie ataku na Ukrainę. Lista jest długa
- Rosja szykuje inwazję na Ukrainę? Przydacz: jeśli zaatakuje, poniesie koszty, reakcja jest konieczna
mbl
REKLAMA