more_horiz
Wiadomości

ABW rozbiło grupę przestępczą. Sprzedawali olej smarowy, jako napędowy

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 14:33
Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali dziewięć osób w związku z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmuje się nielegalnym obrotem paliwami oraz praniem brudnych pieniędzy. 
ABW zatrzymało dziewięć osób
ABW zatrzymało dziewięć osób Foto: ABW

Z ustaleń śledczych wynika, że grupa działała w latach 2012-2013. Kupowała ona w Niemczech olej smarowy, który później sprzedawała w Polsce jako olej napędowy.

- W wyniku takiego działania Skarb Państwa mógł zostać narażony na uszczuplenie z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego na ponad 93 miliony złotych - mówi rzecznik prokuratury regionalnej w Łodzi Krzysztof Bukowiecki.

Akcja ABW. Zarzuty

Dwojgu z zatrzymanych, czyli prezesowi i prokurentowi spółki oraz pośredniczącej w nabywaniu oleju smarowego prokurator przedstawił zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestepczą.

Wobec sześciorga zatrzymanych sąd rejonowy w Łodzi zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych prokurator zastosował dozór policji i zakaz opuszczania kraju.

W sumie w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi zarzuty usłyszało 19 osób. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.

Wcześniejsze zatrzymania 

Pod koniec 2020 roku funkcjonariusze CBA zatrzymali pięciu mieszkańców woj. zachodniopomorskiego podejrzanych o wprowadzanie do obrotu nielegalnego paliwa i oszustwa podatkowe

Z ustaleń śledztwa wynika, że działalność podejrzanych spowodowała uszczuplenie należności publicznych w wysokości ponad 1,2 mln złotych, w tym podatku VAT, podatku akcyzowego i opłaty paliwowej. Kolejne 145 tysięcy to wyłudzony przez podejrzanych zwrot podatku od towarów i usług, który im się nie należał.

Czytaj więcej:

Zobacz także: Andrzej Gil w audycji "Temat dnia"


nj

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem