more_horiz
Wiadomości

Działania monopolistyczne Gazpromu. Anna Moskwa: będę apelowała o uruchomienie postępowania

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 15:20
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że  dojdzie do rozmowy z unijną komisarz Margrethe Vestager. Przedmiotem dyskusji będzie Gazprom, któremu zarzuca się działania monopolistyczne.
Minister klimatu: w poniedziałek spotkanie z unijną komisarz w sprawie Gazpromu
Minister klimatu: w poniedziałek spotkanie z unijną komisarz w sprawie GazpromuFoto: PAP/Paweł Supernak

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała, że w poniedziałek będzie rozmawiała z unijną komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager na temat Gazpromu. Zapowiedziała, że po raz kolejny będzie apelowała o szybkie uruchomienie postępowania antymonopolistycznego w stosunku do rosyjskiego koncernu.

Szefowa resortu klimatu zaznaczyła, że Gazprom wykorzystuje pozycję monopolisty. - Nie możemy udawać, że ta sytuacja związana z Gazpromem, wymuszanie certyfikacji Nord Streamu, manipulacja na rynku, utrzymywanie poziomu magazynów na poziomie 45 procent jest normalna i nie jest wykorzystywaniem pozycji monopolistycznej. Jest absolutnie wykorzystywaniem monopolistycznej pozycji - oświadczyła.

Postępowanie antymonopolistyczne

Ponadto minister wskazała, że Norwegia i Algieria, czyli inni dostawcy gazu dla Europy, zwiększyły swoje dostawy w stosunku do tych z ubiegłego roku o 25 procent. Dodała, że magazyny Gazpromu są napełnione w 45 procentach, a "zapotrzebowanie na ten gaz w tym roku - w związku ze zwiększeniem podaży po ożywieniu pocovidowym - dużo większe niż w ubiegłym".

Minister klimatu zapowiedziała, że w poniedziałek spotka się z komisarz, która odpowiada za rynek konkurencyjny w Unii Europejskiej. - Po raz kolejny będę apelowała o szybkie i skuteczne uruchomienie postępowania antymonopolistycznego i wszelkich narzędzi w stosunku do Gazpromu - oświadczyła.

Szefowa resortu zaznaczyła, że Komisja Europejska może samodzielnie uruchomić takie postępowanie.


Posłuchaj
00:15 11460465_1.mp3 Anna Moskwa zapowiada rozmowę z unijną komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager na temat Gazpromu (IAR)

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem