more_horiz
Wiadomości

Uniwersytet Jagielloński otrzymał środki na badania naukowe. Przemysław Czarnek podpisał umowę

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2021 18:35
Ministerstwo Edukacji i Nauki przekazało Uniwersytetowi Jagiellońskiemu 200 mln zł. Przemysław Czarnek podpisał umowę z Uniwersytetem Jagiellońskim na wsparcie badań naukowych i prac rozwojowych z wykorzystaniem infrastruktury badawczej Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.
Przemysław Czarnek przekazał Uniwersytetowi Jagiellońskiemu 200 mln złotych
Przemysław Czarnek przekazał Uniwersytetowi Jagiellońskiemu 200 mln złotychFoto: PAP/Mateusz Marek

Minister Przemysław Czarnek powiedział, że środki otrzymuje zasłużona uczelnia. - Chcemy przekazać w drodze porozumienie UJ naszemu czołowemu, flagowemu i najstarszemu Uniwersytetowi duże pieniądze. To się dobrze składa, że jest to przed Bożym Narodzeniem. Duże pieniądze, ale na konkretny cel. Są to duże pieniądze na badania - dodał minister edukacji i nauki.

Synchrotron

Działający przy Uniwersytecie Jagiellońskim synchrotron jest pierwszym w Polsce urządzeniem badawczym na taką skalę i jednym z najnowocześniejszych tego typu urządzeń w Europie.

Synchrotron to wyjątkowe źródło unikalnego światła, którego właściwości pozwalają zajrzeć w głąb materii i dokonać jej precyzyjnych analiz. Mówiąc fachowo to akcelerator elektronów, które rozpędzone do prędkości bliskiej prędkości światła pędzą w próżni (w ciągu sekundy obiegają 3 miliony razy 96-metrowy obwód pierścienia synchrotronu). Ich trajektoria zakrzywiana jest przez pole elektromagnetyczne wytwarzane przez potężne elektromagnesy. Dzięki temu emitują one promieniowanie elektromagnetyczne, czyli światło, którego właściwości  - szerokie spektrum, niezwykle wysokie natężenie, kolimacja i polaryzacja powodują, że synchrotron otoczony szeregiem linii i stacji pomiarowych  otworzy nowe, niedostępne w inny sposób obszary badań w wielu dyscyplinach nauk, takich jak fizyka, chemia, biologia, medycyna, farmacja, ale także archeologia, paleontologia, historia sztuki, inżynieria materiałowa i nanotechnologia.

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego Jacek Popiel mówił, jak istotne dla działania Centrum są pieniądze z ministerstwa.- Od 2022 ro to Centrum nie mogłoby funkcjonować, gdyby nie ten pięcioletni program. Mamy ambicje, że te pieniądze nie tylko umożliwią normalne codzienne funkcjonowanie, ale także uruchomienie kolejnych linii technologicznych, które będą otwarte dla całego środowiska Polski, ale i Europy - dodał Jacek Popiel.

Przekazane pieniądze zapewni finansowanie Centrum SOLARIS do 2025 r.

dz

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem