more_horiz
Wiadomości

Uwaga na fałszywe SMS-y! Złodzieje podszywają się pod firmy kurierskie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 05:50
Eksperci ostrzegają przed oszustami i hakerami internetowymi. Przed świętami nasilają się zwłaszcza fałszywe kampanie SMS-owe.
Eksperci ostrzegają przed oszustami i hakerami internetowymi.
Eksperci ostrzegają przed oszustami i hakerami internetowymi.Foto: shutterstock.com/De Visu

- Złodzieje podszywają się najczęściej pod firmy kurierskie. Oszuści najczęściej wysyłają wiadomości na temat zagubionej lub nieopłaconej paczce - ostrzega Marcin Pieleszek z Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Złodzieje wysyłają SMS-y z linkiem i dowolną domeną internetową. Wiadomości są wysyłane z różnych numerów telefonów.

Oszuści często podszywają się pod znane firmy kurierskie, co osłabia czujność klientów. Kliknięcie w załączony w fałszywym SMS-ie link może spowodować sporo problemów. Zamieszczone w linku złośliwe oprogramowanie może spowodować przekierowanie nas do mobilnej bankowości, może wymusić podanie numerów kart kredytowych oraz "podkleić się" pod naszą bazę numerów i rozesłać dalej fałszywe SMS-y.

Eksperci radzą, żeby uważnie czytać SMS-y, które dostajemy przed świętami. Zwrócić szczególną uwagę na adresy domen, które są zamieszczane w wiadomościach a status przesyłki, na którą czekamy sprawdzić tylko poprzez strony firm kurierskich.

Według informacji policji obecnie działają w naszym kraju dwie duże organizacje hakerskie, które stoją m.in. za wysyłaniem fałszywych SMS-ów.

Czytaj także:

jbt

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem