more_horiz
Wiadomości

Tarcza antyinflacyjna już działa. Ceny na stacjach poszybowały w dół

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 11:08
Od dziś zaczęła obowiązywać obniżona stawka akcyzy na paliwa silnikowe. Natychmiast przełożyło się to na ceny na stacjach, zwłaszcza tych, które należą do PKN Orlen. Dla przykładu w Warszawie spadły o około 25-27 groszy na litrze.
Ceny na stacjach poszybowały w dół
Ceny na stacjach poszybowały w dółFoto: Karolis Kavolelis/Shutterstock

Od dziś dzięki rządowej tarczy antyinflacyjnej, która m.in. obniża stawki akcyzy na paliwa, kierowcy tankują taniej. Dla przykładu na dwóch stacjach w centrum Warszawy, które należą do Orlenu, benzyna 95 kosztuje odpowiednie 5,72 i 5,75 zł za litr. Kierowcy nie kryją zadowolenia. - Jestem mile zaskoczony. Jeszcze wczoraj jak przejeżdżałem benzyna była tu po 5,99 zł, a teraz kosztuje 5,72 za litr. Na pełnym tankowaniu zyskuję około 15 zł - mówi portalowi PolskieRadio24.pl pan Adam, kierowca z Bielan. Tańszy jest też diesel i benzyna 98 - w tym przypadku dystrybutor wskazuje kolejno 5,79 zł i 6,02 zł.

- Specjalnie nie wyjechałem wczoraj na trasę, żeby zatankować dziś taniej. Dla nas taksówkarzy każdy grosz się liczy. Gdy ceny paliw rosną, to mniej zarabiamy, więc dobrze, że rząd obniżył te podatki, bo więcej zostaje w kieszeni. Szkoda, że tylko na pewien czas, ale lepiej tak niż wcale - dodaje pan Robert, taksówkarz ze stolicy. Obniżona stawka akcyzy na paliwa ma obowiązywać do 31 maja.  

Prezes Orlenu: obniżka wyniesie 30 groszy na litrze

Niewykluczone, że wkrótce ceny paliw na stacjach jeszcze spadną. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podtrzymuje, że obniżka wyniesie ok. 30 groszy na litrze. - Bardzo ważna deklaracja polskiego rządu o obniżeniu podatków to jedno. Drugie - zmniejsza się cena baryłki i stabilizuje kurs dolara. To są wiarygodne przesłanki do obniżki sięgającej ok. 30 gr na litrze paliwa - mówi tygodnikowi "Sieci" Daniel Obajtek. 

Dodatkowo od 1 stycznia zawieszony zostanie również podatek od sprzedaży detalicznej, co także powinno o kilka groszy obniżyć ceny paliw na stacjach. W tym przypadku zwolnienie także będzie obowiązywać do końca maja. - Przed nami kolejne tygodnie z niższymi cenami paliw. Biorąc pod uwagę to, że mamy też pewną tendencję spadkową wynikającą z czynników natury międzynarodowej na rynku hurtowym, to myślę, że będziemy mogli zobaczyć 20 groszowe i większe obniżki na wielu stacjach - mówi Jakub Bogucki z portalu e-petrol.pl.

Ceny paliw obniżą inflację?

Jak wynika z jego prognoz, w tym tygodniu średnie ceny paliw na stacjach w Polsce będą kształtować się w przedziale: 5,84-5,97 zł (Pb 95), 5,86-5,99 zł (diesel), 6,17-6,29 zł (Pb 98) oraz 3,22-3,34 (LPG). W porównaniu z ubiegłym tygodniem benzyna i diesel mają spaść o 2,2 proc. Największy spadek o 4,2 proc. prognozowany jest w przypadku LPG.

Niższe ceny paliw powinny przełożyć się również spadek cen inny produktów. - Każda obniżka ma znaczenie przede wszystkim dlatego, że ceny paliw, z czego część osób nie zdaje sobie sprawy, mają wpływ na usługi i towary. Droższy transport oznacza podniesie kosztów tego transportu, a to jest potem przerzucane na klienta. Im tańsze paliwo tym wiele towarów i usług ma niższą cenę - mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Motoryzacyjnego.  

W listopadzie inflacja była najwyższa w tym roku i wyniosła 7,7 proc. Rząd prognozuje, że w przyszłym roku inflacja wyniesie średnio 3,3 proc.

Czytaj także:

Michał Fabisiak, PolskieRadio24.pl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem