more_horiz
Wiadomości

"Ten płomień symbolizuje słowo, które stało się ciałem". Prezes Polskiego Radia odebrała Betlejemskie Światło Pokoju

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2021 14:32
Co roku przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego uczestniczą wspólnie ze skautami z innych krajów w sztafecie, dzięki której przed Bożym Narodzeniem wieczny płomień z Groty Narodzenia Pańskiego rozchodzi się po całej Europie. W 2021 r. akcja odbywa się pod hasłem "Światło Nadziei''.
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odebrała od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska odebrała od harcerzy Betlejemskie Światło PokojuFoto: Cezary Piwowarski/Polskie Radio

Przynosząc do Polskiego Radia to światło chcemy przynieść nadzieję, bo spełniacie Państwo taką misję właśnie, bardzo podobną do naszej, przede wszystkim służebną wobec ludzi - powiedział ksiądz harcmistrz Wojciech Jurkowski, naczelny kapelan ZHP.

Dodał, że w radiu najważniejsze jest słowo. - Słowo musi być prawdziwe, by przynosiło pozytywne owoce. My dzisiaj przynosimy ten płomień, który symbolizuje to słowo, które stało się ciałem. Chcemy dzielić się nim, chcemy tę nadzieję, którą niesie to światło przekazać Polskiemu Radiu, wszystkim pracownikom - podkreślił.


Posłuchaj
00:32 Ks. harcmistrz Wojciech Jurkowski - Polskie Radio spełnia misję podobną do naszej (IAR).mp3 Ks. harcmistrz Wojciech Jurkowski: Polskie Radio spełnia misję podobną do naszej (IAR)

Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska podkreśliła, że misją publicznego nadawcy jest służba słuchaczom. - Służyć im informacją: zawsze gorącą, rzetelną i sprawdzoną. Misją publicznego nadawcy jest też niesienie nadziei. Chcielibyśmy jako Polskie Radio nieść same dobre wiadomości i tę rolę cały czas pełnić w życiu naszych słuchaczy - powiedziała.

Betlejemskie Światło Pokoju w Polskim Radiu (Fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio) Betlejemskie Światło Pokoju w Polskim Radiu (Fot. Cezary Piwowarski/Polskie Radio)

Betlejemskie Światło Pokoju. Ponad trzydziestoletnia akcja

Akcję przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju zapoczątkowali w 1986 roku skauci z Austrii. Z tego kraju - dzięki harcerzom - płomień trafia prawie do wszystkich krajów Europy.


Posłuchaj
00:28 Agnieszka Kamińska -.mp3 Agnieszka Kamińska: misją publicznego nadawcy jest też niesienie nadziei (IAR)

Betlejemskie Światło Pokoju jest roznoszone przez harcerzy do instytucji rządowych, parlamentu, szkół, szpitali i innych instytucji.

Polscy harcerze przekazują Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 roku. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują światło dalej na wschód: do Rosji, na Litwę, Ukrainę i Białoruś, na zachód do Niemiec, a także na północ - do Szwecji.

Czytaj także:

ms

Zobacz także

Zobacz także