Zmarł Andrzej Rozpłochowski, legenda "Solidarności". Opozycjonista miał 71 lat

Nie żyje Andrzej Rozpłochowski. Były opozycjonista, jeden z najważniejszych działaczy "Solidarności" na Śląsku, był zakażony koronawirusem - informuje niezalezna.pl.

2021-12-20, 22:18

Zmarł Andrzej Rozpłochowski, legenda "Solidarności". Opozycjonista miał 71 lat
Dla wielu Andrzej Rozpłochowski był wzorem patrioty . Foto: printscreen / YouTube.com / Tysol Pl

Informację o jego śmierci portalowi niezalezna.pl przekazali członkowie Klubów "Gazety Polskiej", którzy potwierdzili je bezpośrednio u żony zmarłego.

Andrzej Rozpłochowski miał 71 lat, był zakażony koronawirusem. Przebywał w szpitalu MSWiA w Katowicach, gdzie był poddawany respiratoroterapii na oddziale intensywnej terapii.

"Bardzo smutna wiadomość. Na Wieczną Wartę odszedł śp. Andrzej Rozpłochowski - legenda śląskiej "Solidarności", Bohater Niezłomny, jeden z tych, którym zawdzięczamy Niepodległą Rzeczpospolitą...
Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie!" - napisał na Twitterze szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Andrzej Rozpłochowski - sylwetka

Andrzej Rozpłochowski był legendarnym działaczem Solidarności z okresu PRL. W 1980 roku został przewodniczącym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Hucie Katowice. Znajdował się wśród sygnatariuszy tzw. porozumień sierpniowych (porozumienie w Hucie Katowice podpisane 11 września 1980 roku).

REKLAMA

W 1981 roku był delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ "Solidarność" w Gdańsku, był członkiem Komisji Krajowej. W stanie wojennym był internowany, a na wolność wyszedł dopiero w 1984 roku.

Od 1988 r. przebywał na emigracji w Stanach Zjednoczonych, angażował się w działalność organizacji polonijnych. W 2010 r. wrócił do Polski. Angażował się m.in. w upamiętnianie historii "Solidarności", często zabierał głos w debacie publicznej. Jest autorem wspomnień pt. "Postawią Ci szubienicę..." (2011).

Jak przypomina "Encyklopedia Solidarności", w 1990 r. Andrzej Rozpłochowski został odznaczony - przez rząd RP na Uchodźstwie – srebrnym Krzyżem Zasługi, w późniejszych latach także m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności. 

Był aktywnym działaczem społecznym, a także komentatorem wydarzeń społecznych i politycznych w Polsce, regularnie występującym m.in. na antenie Polskiego Radia 24.

Czytaj również:

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej