more_horiz
Wiadomości

Zarzuty prokuratury wobec dezertera. Wiadomo, jak wysoka kara mu grozi

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 09:20
Postanowienie o przedstawieniu zarzutów wobec Emila Cz. wydał Dział do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ w Białymstoku - poinformowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie.
Dezerter Emil Cz. usłyszy zarzuty prokuratorskie
Dezerter Emil Cz. usłyszy zarzuty prokuratorskieFoto: Białoruski Państwowy Komitet Graniczny

- Żołnierz Emil Cz., który w ubiegłym tygodniu uciekł za granicę RP, usłyszy zarzut dopuszczenia się kwalifikowanej postaci przestępstwa dezercji - poinformowała rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz. Dezerterowi grozi do 10 lat więzienia.

Śledczy badają też, czy Emil Cz. współpracował z białoruskim wywiadem. Jeśli potwierdzi się, że popełnił zbrodnię przeciwko RP, grozić mu może nawet dożywocie.

Potwierdzone przestępstwo dezercji

Postanowienie wydane przez Dział do Spraw Wojskowych Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ dotyczy przedstawienia zarzutu z art. 339 § 3 Kodeksu karnego. Chodzi o dopuszczenie się kwalifikowanej postaci przestępstwa dezercji, zagrożonego karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.

- To kolejny krok zmierzający do wszczęcia za podejrzanym poszukiwań listem gończym, w celu pociągnięcia go do odpowiedzialności karnej za przestępstwo dezercji - przekazała prok. Aleksandra Skrzyniarz.

Szeregowy Czeczko

Śledczy ustalili, że st. szer. Emil Cz. pełnił służbę w okolicach przejścia granicznego z Białorusią w miejscowości Narewka.

Media informowały, że zbiegły żołnierz ma problemy z prawem. Na krótko przed jego ucieczką policja zatrzymała żołnierza do kontroli, ale będący pod wpływem alkoholu i narkotyków szeregowy Czeczko nie przyznał się policjantom, że jest zawodowym żołnierzem, dlatego na miejsce zdarzenia nie została wezwana Żandarmeria Wojskowa. Jak przekazano, Emil Czeczko wiedział, że informacja o incydencie trafi do jego jednostki wojskowej, i musiał liczyć się z wydaleniem z armii.

Czytaj także:

pg,pap,TVPInfo

Zobacz także

Zobacz także