more_horiz
Wiadomości

Prezydenci II RP w Zamku Królewskim w Warszawie. Otwarto nową ekspozycję

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2021 19:19
Na Zamku Królewskim w Warszawie została otwarta nowa ekspozycja stała, która poświęcona jest prezydentom II RP i polskim władzom na uchodźstwie. - Ma być miejscem, gdzie przypomina się o historii, uczy się jej i skłania się do refleksji - podkreślił prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego.
Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarcie wystawy poświęconej prezydentom II RP i polskim władzom na uchodźstwie
Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarcie wystawy poświęconej prezydentom II RP i polskim władzom na uchodźstwieFoto: PAP/Leszek Szymański

Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto nową ekspozycję stałą, poświęconą prezydentom II RP i polskim władzom na uchodźstwie.

Szef Urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślił, że otwarciem tej wystawy przywracana jest historia Zamku Królewskiego z czasów, gdy był siedzibą prezydenta RP, a także historia polskich władz rezydujących w Londynie.

Na ekspozycję przeznaczono dwa pokoje przylegające bezpośrednio do jednego z najważniejszych wnętrz zamkowych - Sali Senatorskiej. Ma to podkreślić znaczenie, jakie miał Zamek w II Rzeczpospolitej jako nośnik idei niepodległego państwa polskiego i wizytówka jego najwyższych władz.

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, profesor Wojciech Fałkowski podkreślał, że ekspozycja pełni dwie funkcje. - Pierwsza - symboliczna to przypomnienie, a jednocześnie ważne zaznaczenie ciągłości Rzeczypospolitej od królów przez prezydentów aż po dzień dzisiejszy; druga to jest funkcja edukacyjna. Pokoje mają być miejscem, gdzie przypomina się o historii, uczy się jej i skłania się do refleksji - podkreślił Wojciech Fałkowski.

Zaaranżowano wnętrze

Zwiedzający będą mogli obejrzeć gabinet prezydenta Ignacego Mościckiego i gabinet prezentujący pamiątki przekazane z londyńskiej siedziby władz polskich na uchodźstwie. Dzięki fotografiom sprzed 1939 r. oraz zachowanemu kompletowi mebli "ze smokami" można było zaaranżować wnętrze, nastrojem przypominające to, w którym urzędował prezydent Mościcki.

Ekspozycję uzupełniają portrety poprzedników Mościckiego - prezydentów Gabriela Narutowicza i Stanisława Wojciechowskiego - oraz popiersia: naczelnika państwa marszałka Józefa Piłsudskiego i premiera Ignacego Jana Paderewskiego.

Gabinet Władz Polskich na Uchodźstwie nawiązuje do Siedziby Władz Polskich na Uchodźstwie, która od 1940 roku mieściła się w Londynie przy 43 Eaton Place i wśród Polonii nazywana była powszechnie "Zamkiem". Prezentowane w nim są między innymi pamiątki przekazane z londyńskiej siedziby: część umeblowania prezydenckiego z kompletem portretów sześciu prezydentów: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego, Edwarda Raczyńskiego, Kazimierza Sabbata i Ryszarda Kaczorowskiego, tłoki pieczętne różnych organów państwowych sprzed 1939 roku oraz fragmenty prezydenckich zastaw stołowych (szkło, porcelana, srebra), pochodzących jeszcze z przedwojennego Zamku.

Posłuchaj
00:30 11466624_1.mp3 Na Zamku Królewskim w Warszawie otwarto nową ekspozycję stałą poświęconą prezydentom II RP i polskim władzom na uchodźstwie - (IAR)

Czytaj także:

es

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem