Ostatnie pożegnanie Andrzeja Rozpłochowskiego. Znamy datę i miejsce pogrzebu
Pogrzeb zmarłego w poniedziałek legendarnego działacza Solidarności Andrzeja Rozpłochowskiego odbędzie się w najbliższy czwartek w Katowicach - poinformowała śląsko-dąbrowska Solidarność. Po mszy w Kościele Mariackim zmarły spocznie na cmentarzu przy ul. Francuskiej.
2021-12-21, 19:50
Andrzej Rozpłochowski - przywódca strajku w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej w 1980 roku, sygnatariusz podpisanego wówczas w tym zakładzie Porozumienia Katowickiego (czwartego po porozumieniach z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia), zmarł w poniedziałek w wieku 71 lat. Kilka tygodni wcześniej w ciężkim stanie trafił do katowickiego szpitala po zakażeniu koronawirusem.
"Uroczystości pogrzebowe Andrzeja Rozpłochowskiego odbędą się 23 grudnia. O godzinie 12.00 rozpocznie się msza święta w kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach (kościół Mariacki). Po nabożeństwie nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz parafialny mieszczący się przy ul. Francuskiej" - podała we wtorek śląsko-dąbrowska Solidarność.
"Był dla mnie wzorem niezłomności i odwagi"
Przewodniczący Solidarności Piotr Duda zwrócił się we wtorek do prezydenta Andrzeja Dudy o pośmiertne odznaczenie Andrzeja Rozpłochowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
"Człowiek skromny, prawy, który nigdy nie zabiegał o własne honory i korzyści. Był dla mnie wzorem niezłomności i odwagi" - argumentował szef "S".
REKLAMA
Lider śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz zaznaczył, że Andrzej Rozpłochowski nawet w najtrudniejszych czasach nigdy nie tracił wiary w wolną Polskę; był prawdziwym patriotą i antykomunistą.
- Jako jeden z nielicznych, nawet podczas internowania, cały czas wierzył, że komunizm wcześniej czy później upadnie. Mówił, że Solidarność zwycięży, że będziemy żyć w wolnym kraju. To była postać, bez której śląsko-dąbrowska Solidarność nie byłaby tak silna, zarówno w latach 80-tych, jak i teraz - ocenił Kolorz.
Wcześniej Andrzeja Rozpłochowskiego wspominali w mediach społecznościowych prezydent i premier.
"Odszedł Andrzej Rozpłochowski – legendarny Człowiek Solidarności, Przewodniczący komitetu strajkowego Huty Katowice w 1980 roku, który podpisał słynne Porozumienie Dąbrowskie (Katowickie). Dał ważny wkład w naszą współczesną niepodległość. Cześć Jego Pamięci! R.I.P." – napisał Andrzej Duda.
REKLAMA
Wkład Andrzeja Rozpłochowskiego w odzyskanie przez Polskę niepodległości podkreślił również premier Matusz Morawiecki. "Bez niego trudno sobie wyobrazić Solidarność na Śląsku. Bez niego trudno też wyobrazić sobie Solidarność w ogóle" – napisał na Facebooku szef rządu.
Andrzej Rozpłochowski urodził się 7 września 1950 r. w Gdańsku-Oliwie. Pracę w Hucie Katowice w Dąbrowie Górniczej rozpoczął w 1977 r. Był przewodniczącym komitetu strajkowego w hucie w sierpniu 1980. 11 września 1980 r. składał swój podpis pod Porozumieniem Katowickim. Był członkiem regionalnych i krajowych władz "S".
Robotnicy strajkujący w Hucie Katowice upomnieli się o prawo do zakładania wolnych związków w każdym zakładzie pracy w całej Polsce, a później jako pierwsi złożyli w sądzie wniosek o zarejestrowanie swojej struktury związkowej.
REKLAMA
Porozumienie, którego najważniejsze zapisy parafowano 11 września 1980 r. w Hucie Katowice, przypieczętowało wcześniejsze porozumienia z Gdańska, Szczecina i Jastrzębia-Zdroju. Jednym z najważniejszych uzgodnień była gwarancja, że Porozumienie Gdańskie, dające możliwość tworzenia wolnych związków zawodowych, ma moc obowiązującą na terenie całej Polski. Stworzyło to formalno-prawne warunki do tego, by mógł powstać ogólnopolski ruch związkowy – Solidarność.
Po wprowadzeniu stanu wojennego, 13 grudnia 1981 r., Andrzej Rozpłochowski został internowany w ośrodku odosobnienia w Katowicach, a następnie w Zabrzu-Zaborzu, Grodkowie i Uhercach. 23 grudnia 1982 r. został przewieziony do Warszawy i oskarżony o "próbę obalenia siłą ustroju PRL". Był przetrzymywany bez wyroku w Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów. Zwolniony po amnestii w lipcu 1984 r. Od 1988 roku przebywał na emigracji w USA; wrócił do Polski w sierpniu 2010 r. Był autorem wspomnień pt. "Postawią Ci szubienicę…". Przed 11 laty został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
REKLAMA